Zjistit pH půdy pomůže rostlinám a není to žádný oříšek
Zjištěním pH půdy získáte informaci o tom, zda je zemina na vaší zahrádce alkalická nebo acidní. Různým druhům rostlin vyhovuje různá zásaditost či kyselost půdy. Včasným zjištěním pH vaší zeminy si můžete ušetřit mnoho starostí. Na jeho hodnotu má vliv mnoho faktorů ‒ hnojení, déšť i to, jak se o zahradu staráte.
Ideální hodnota
Většina květin a rostlin preferuje pH pohybující se mezi 6,0–7,0. To znamená mírně kyselé až neutrální. Toto prostředí je nejvíce příznivé pro mikroorganismy, které prospívají rostlinám. Minerály jsou zde pro kořenové systémy lépe přístupné. Existují i rostliny, kterým se daří výhradně v kyselých půdách, například vřes.
Na kyselost či zásaditost půdy má vliv množství vápníku ‒ čím více kalcia, tím je půda zásaditější. Nemyslete si ovšem, že je množství vápníku v zemi konstantní. Rostliny velké množství vápníku absorbují a zbytek je odplavován vodou. Postupem času se množství vápníku na daném místě snižuje a půda se stává kyselejší. Jak na tom s pH v půdě vlastně jste, si můžete zjistit sami pomocí elektronického měřiče kyselin, nebo můžete nechat práci na profesionálech.
Jak pH upravit
Kyselé půdy potřebují k růstu hortenzie a magnólie a ve velmi kyselých se bude dařit azalkám, borůvkám, rododendronům a již zmíněnému vřesu. Pokud je zasadíte do nevhodného prostředí, budou špatně růst a mohou dokonce zežloutnout. Některé květiny si potrpí na alkalické zeminy, ale jsou poněkud tolerantnější a snesou i neutrální pH. Půdu můžete také upravit podle toho, zda potřebujete:
- snížit pH ‒ okyselte ji pomocí rašeliny,
- zvýšit pH ‒ přidejte do ní vápník.
Pomocí těchto jednoduchých triků si upravíte kyselost či zásaditost ve své zahradě podle libosti. K okyselení postačí obyčejná rašelina, pro zvýšení pH přidejte do země vápník (rozemletá křída nebo koupené hnojivo). Vápnění byste měli v pravidelných cyklech opakovat.