Male Hand Holding Soil Earthworms Conservation Agriculture Concept

Žížaly obohatí kompost a prospějí tak rostlinám na zahradě

Kompostování se v posledních letech těší velké oblibě. Je to jak skvělý způsob zpracování zbytků, tak obohacení zahrady přírodním hnojivem. Tímto způsobem také velmi ušetříte. I když se ale kompostování zdá poměrně jednoduché, stále u něj existují otázky, které je potřeba zodpovědět. Mezi ty patří i to, zda je do kompostu třeba pořizovat speciální žížaly, nebo si tam ty naše cestu samy najdou. Právě to se dozvíte v dnešním článku.

Měli byste do kompostu pořídit kalifornské žížaly?

Kalifornská žížala je speciální druh žížaly, která se podle odborníků do kompostu nejvíce hodí. Je tomu tak zejména proto, že je poměrně nenáročná na potravu a zbytky potravy jsou tak pro ni skvělou volbou. Také tráví velice rychle, tudíž tvorbu kompostu urychluje. Jejich výměšky jsou také plné živin a velmi hodnotné pro zahradu. I tato žížala má ale své nevýhody. Jednou z nich je to, že není uzpůsobena na nízké teploty. Tudíž přes zimu umře. Jako majitel kompostu tak musíte počítat s tím, že je potřeba každý rok kupovat nové.

Mohlo by vás zajímat:  Káva a černý čaj působí příznivě na zdraví nejen jater. Ale pouze za jedné podmínky

Co se kupování týče, dají se sehnat na internetových aukcích i v mnoha zverimexech. Do kompostu jich je potřeba pouze kolem dvou set, jelikož se velmi rychle množí. Není to tedy potřeba přehánět. Žížaly se také dají pořídit vcelku levně.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak do kompostu přilákat naše žížaly

Naše žížaly do kompostu přilákáte tím, že do něj budete dávat, to, co mají obzvláště rády, a to zejména potraviny s vysokým obsahem cukru. Ideální tak budou zbytky ovoce. Naopak se vyvarujte surovin, které těmto tvorům dobře nedělají. Mezi ty patří zejména ořechové listy, jehličí a další kyselé suroviny a zejména maso a další živočišné produkty. Živočišným produktům byste se měli vyhnout už z toho důvodu, že často lákají škůdce. To může vést i ke zničení vašeho pozemku nebo k přenosu různých nemocí či parazitů.

Zdroj: https://helpmecompost.com/home-composting/implementation/can-i-use-earthworms-for-composting/
Přidat na Seznam.cz