Home Plants Pots Gardening Sustainable Living Concept Growing Houseplants (1)

Životadárná voda umí i škodit. Příliš mnoho zálivky prospěje málokteré rostlině

Pokud doma pěstujete pokojové květiny, určitě víte, jaké podmínky jim zajistit, aby nejen dobře rostly, ale také pravidelně kvetly. Bohužel je nutné také vědět, jak je správné zalévat, protože některé rostliny potřebují více vody než jiné, zároveň je ale lepší jim dopřát vláhy méně, zato častěji. Jak se o rostliny starat, aby neuhynuly?

Jak poznáte, že je pokojová rostlina přelitá?

Pokud na rostlině pozorujete, že opadávají listy nebo ztrácí svou krásu a pevnost, nemusí to být nutně znak toho, že je suchá. Problém totiž může být opačný, rostlinu jste přelili. Tím pádem se voda drží u kořenů, které budou postupně uhnívat a rostlina nebude mít správné živiny, takže listy budou opadávat a chřadnout. Pokud budou kořeny přelité, rostlina ztratí schopnost přijímat vodu a uhyne.

Mohlo by vás zajímat:  Rozum, nebo emoce: Kožešinové farmy stále vyvolávají otázky

Jak rostlinu zachránit? Jestli vidíte známky vadnutí rostliny, musíte zkontrolovat především substrát. Jestli je suchý, bude potřeba rostlinu zalít, ale nejdříve ji vyndejte z květináče a zkontrolujte kořenový bal, jestli v něm není zatuchlý zápach. Jestli je moc mokrý, musíte počkat, až vyschne a poté ho zkontrolovat. Pokud na něm vidíte hnilobu, vysypte zeminu od kořenů a kořeny opláchněte vodou. Poškozené kořeny odstraňte a postříkejte zbytek zdravých fungicidem.

Zdroj obrázku: Freepik

Květinu dejte do nového substrátu, ale se zálivkou nespěchejte

Neexistuje bohužel žádná záruka, že se rostlina při přesazení do nového substrátu vzpamatuje a bude růst a kvést jako předtím, než jste u pěstování udělali chybu. Kořeny už mohou být poškozené, jen to nebude na první pohled patrné. Nejlepší bude odebrat nové řízky, pokusit se je zakořenit běžnými způsoby a čekat, jestli se jim povede.

Mohlo by vás zajímat:  Podzimní zahradní workshopy a kurzy: nabídka je široká

Poté myslete na to, že není dobré rostliny přelévat. Je třeba pamatovat na to, že je lepší rostlinu zalít častěji, ale menším množstvím, které si pak stihne odebrat. Dbejte na to, aby rostlina měla drenážní vrstvu, kterou můžete udělat z oblázků, keramiky nebo keramzitu.

Zdroj: https://www.gardenista.com/posts/12-tips-save-dying-houseplant/
Přidat na Seznam.cz