Zelené fazolky lze upravit na mnoho způsobů, vždy ale budou zdravým doplňkem jídelníčku
V 17. století byly velmi populární a do Evropy se dostaly díky španělským námořníkům. Řeč je o zelených fazolkách, které si postupně získaly na oblibě a dnes jsou součástí mnoha pokrmů a také zdravého životního stylu. Pěstují se téměř po celém světě a stojí za to, je alespoň vyzkoušet.
Fazole se nesmí jíst syrové
Obsahují látky, které jsou pro člověka škodlivé, takže si je nikdy syrové nedávejte. Stačí jen 12 minut vaření a jsou připravené ke konzumaci. Nejčastěji se připravují na páře, protože tímto způsobem si udrží maximální množství vitaminů. Spousta lidí si je také smaží, peče nebo zamrazuje.
Fazolí jsou dva druhy. Liší se nejen barvou, ale také chutí a využitím v kuchyni. Žluté mají jemnou a krémovou chuť a po uvaření jsou lahodné, například společně s rozpuštěným máslem a strouhankou. Přidat můžete i cukr a citronovou šťávu. Hodí se jako doplněk k masovým jídlům. Zelená fazole se vyznačují výraznější chutí, a používají se do polévek a salátů.
Připravují se ve slanině nebo jako příloha k masu
Fazolky ze všeho nejdřív umyjte, odřízněte konce a povařte v osolené vodě. Sceďte, nakrájejte na poloviny a obalte plátky slaniny. Smažte na pánvi, dokud slanina nebude zlatá a podávejte s bagetou. Další možností je příprava společně s masem. Fazole orestujte na trošce oleje, přidejte česnek, půl hrnku vody a sůl s cukrem. Snižte teplotu, přikryjte pokličkou a vařte, dokud fazole nezměknou a neodpaří se voda. Posypat je můžete pepřem a pokapat balzamikovým octem. Takto připravené fazolky podávejte s dušeným kuřetem.
Ve fazolích se nachází spoustu vlákniny, cenných vitaminů včetně A a C a také množství minerálů, které jsou potřebné pro správnou funkci našeho těla. Neobsahuje mnoho kalorií a hodí se do redukčního programu. Zelené fazole mají vysoký obsah kyseliny listové, pravidelná konzumace snižuje hladinu špatného cholesterolu.