Wicker Basket With Fresh Red Strawberry

Ze semínek jahod můžeme snadno vypěstovat nové sazenice

Jahody jsou snad nejoblíbenějším ovocem. K dispozici jsou pravidelně i v obchodní síti. Pravda ovšem je, že tyto jahody chutnají hůře než ty, které si sami vypěstujete. Jestliže máte doma balkon, co takhle se pustit do pěstování sami? Můžete si dokonce vypěstovat vlastní sazenice. Jak na to?

Jak pěstovat jahody na balkoně

K pěstování jahodníků na balkoně vám bude stačit menší vyvýšený záhon, truhlík nebo větší květináč. Činnost to není moc náročná, takže ji zvládne klidně i začátečník. Je třeba dodržet tři základní věci – vhodný substrát, správnou zálivku a optimální teplotu. Jahodám se bude dařit na balkoně s dostatkem slunečního svitu. Jestliže se vám nechtějí sazenice jahodníků kupovat, lze si je vypěstovat ze semen, a to z jahod, které koupíte v obchodě. Je to poměrně jednoduché.

Mohlo by vás zajímat:  Borůvek si můžeme dopřát plné hrsti. Těšit se můžeme na lepší paměť i štíhlou linii
Zdroj obrázku: Freepik

Jak získat semena z jahod

Když koupíte jahody v supermarketu, tak z nich opatrně ostrým nožem seřízněte vrchní část i se semeny. Tyto plátky položíte na papírovou utěrku tak, aby byla semena nahoře. Necháte je na teplém a suchém místě několik dní, abyste je vysušili. Dužninu jahod bez semen pak můžete normálně zkonzumovat.

Jak vypěstovat jahody ze semen

Výše popsaným způsobem získáte semena jahod, která dále lze využít k setí. Připravíte si vhodnou nádobu a substrát s mírně kyselou reakcí, který smícháte s rašelinou a pískem. Před výsadbou povrch půdy mulčujte slámou, aby v ní nerostl plevel. Zeminu lze pohnojit hnojem.

Mohlo by vás zajímat:  Citron pro zdraví a krásu: dejte sbohem suché kůži, mastné pokožce a lupům

Do zeminy uděláte malé drážky a do nich dáte připravená semena ve vzdálenosti 2 centimetrů od sebe. Přikryjete je půdou a tu navlhčíte, nejlépe sprejem. Teplota venku při výsadbě by měla být okolo 18 až 22 °C. Asi po 14 až 20 dnech se objeví první výhonky. Pokud bude venku chladněji, prodlouží se doba, kdy vyrostou. A máte hotovo a můžete je přesadit do truhlíků a pustit se do pěstování jahod.

Zdroj: https://www.wikihow.com/Get-Strawberry-Seeds
Přidat na Seznam.cz