Zavařování zvládne každý. Stačí dodržet správný postup a znát ty správné triky
Konzervace a zavařování nás stojí nemalé úsilí, proto vždy musíme udělat vše pro to, aby se výsledek podařil. Vyplatí se také vyzkoušet pár triků, kterými si zavařování usnadnit. Jelikož vlastní výroba lépe chutná, a o to víc, pokud použijete vlastnoručně vypěstované ingredience, určitě si dobrý výsledek rádi pojistíte osvědčenými metodami.
Teplotu měřte přesně
Měření teploty by mělo být samozřejmostí. Budete k tomu potřebovat teploměr s nerezovou špičkou, případně teploměr na víno nebo pivo, který má tvar propisky a praktickou rukojeť, kterou můžete zavěsit na okraj sklenice. Průměrná teplota zavařování by měla být asi 80 °C. Záleží ale také na druhu ovoce nebo zeleniny. Například hrušky potřebují teplotu o něco vyšší.
Speciální zavařovací hrnce usnadňují zavařování kompotů, džemů i ovocných a zeleninových směsí. Použít je můžete i na pasterizaci hub, paštik nebo hotových jídel. Mají vzduchotěsné víko, odnímatelný skleněný rošt, pouzdro z nerezové oceli a knoflík pro nastavení teploty a času. Kohoutek na boku umožňuje odtok přebytečné vody. Většinou bývají dost objemné, takže se do nich vejde několik sklenic najednou.
Vyzkoušejte držáky sklenic
Stojí také za to investovat do držáků na sklenice. Dají se s nimi bezpečně vyjmout horké nádoby ze zavařovacího hrnce a přemístit na libovolné místo. Po utáhnutí zabraňují vyklouznutí sklenic. Bývají vyrobené z odolného plastu nebo nerezového kovu s protiskluzovou gumou. Tento šikovný pomocník se hodí při každém zavařování.
Při sterilaci by mělo dojít k likvidaci mikroorganismů, které by mohly způsobit kažení obsahu. Je nutné dbát na to, aby se okraj sterilovaných sklenic nedostal do kontaktu se zavařovanou potravinou. Jakékoliv malé množství by totiž mohlo způsobit plíseň a ani otření nezaručí stoprocentní čistotu. Snadno se tomu vyhnete s nálevkou nebo speciálně zúženou naběračkou.
Zdroj: https://extension.usu.edu/news_sections/home_family_and_food/food-preservation-tips