Zalévání a mulčování rajčat
Zalévání rajčat
Při zalévání vždy udržujte vodu kolem spodní části rostliny a listy nechte suché. Rajčata se mohou nakazit z výtrusů, které poletují ve vzduchu a přistanou na mokré rostlině, proto nikdy nepoužívejte postřikovače na horní části rostlin. Samozřejmě, že pokud prší, nic s tím neuděláme, ale jinak se snažte udržet rostliny suché. Zalévejte pravidelně, ale umožněte půdě, aby trochu mezi jednotlivým zaléváním uschla. Je žádoucí, aby rajčata měla pravidelný přísun vody bez toho, aby byla rozmočená.
Mulčování rajčat
V oblastech s vysokými teplotami, budete možná muset mulčovat kolem spodní části rostlin, aby se kořeny nevysušily a zároveň jako pomoc při udržování vlhkosti. Studie provedená Ministerstvem zemědělství Spojených států v Belts v Marylandu ukázala, že rajčata mulčované posekanou vikví vytvářejí obzvlášť pevné kořenové soustavy a předčila umělé mulčování. K mulčování se doporučuje 7,6 – 10,2 cm vysoká vrstva kompostu a slámy. Jiný postup, který znám, ale ještě jsem ho nevyzkoušel, je zasít jetel purpurovou pod rajčata, když jsou asi 30 cm vysoké. Jetel působí jako plevel – dusící „živý kompost“ a současně zadržuje dusík v hlízách kořenů. Pokud žijete v chladném podnebí, kde je velmi krátké období pro růst rostlin, je u vás mulčování také vhodné, protože pomáhá zahřívání půdy. To, že jsou rajčata příliš promočená nebo naopak příliš suchá, znamená to začátek jejich problémů. Takže se snažte udržet půdu vlhkou, ale ne mokrou. Vím, že je mezi těmito pojmy velmi tenká hranice, proto zalévejte podle potřeb rostliny. Pokud potřebují zalévat každé ráno, protože během léta u vás teploty stoupají i nad 38 ° C, pak je to v pořádku. Pokud žijete v oblastech, kde je poměrně chladno celý den, pak stačí zalévat každé 2 – 3 dny. Jen buďte opatrní a časem sami poznáte, kdy vaše rostliny potřebují zalít a budete to skvěle zvládat.
Kupte si semena rajčat
Pro rajčata je samozřejmě dúležita pravidelná a rozumná zálivka. Ideálně rovnou obahacená i o živiny. Při větlším a delším slunečním svitu, i větší zálivka.
Přesně takto fungují solární závlahy. Jejich obrovskou výhodou je, že nepotřebujete ani tlakovou vodu ani eletřinu. Postačí úplně sud s dešťovou vodou a sluneční energie dovede vodu ze sudu až přímo na místo, kde je potřeba.
Pravidelné a správné zalévání dělá divy.
jak jste to mysleli s tím sudem s vodou. To znamená jen vedle řady rajčat postavit sud s vodou a není třeba pak zalévat rajčata na kořeny? Myslíte, že odpařovaná voda ze sudu stačí k zalévání?Jak může sluneční energie dovést vodu ze sudu až přímo na místo, kde je potřeba? Děkuji za odpověď na [email protected]