Zákeřné padlí se šíří velmi rychle a nevyhýbá se žádným druhům rostlin
Plísně dokáží zkomplikovat život nejednomu zahrádkáři. Mezi ty zákeřnější patří padlí, které se šíří závratnou rychlostí a napadá vše od ovocných stromů přes zeleninu až po rostliny pěstované v bytě. Nejčastěji se objeví při vysoké vlhkosti nebo příliš hojném zalévání květin. Tento druh plísně poznáte podle bílého povlaku na listech rostliny, může se ale také vyskytovat na okolní zemině. Rostliny napadené padlím přestávají růst a nakonec odumřou.
Plísním se dá i předejít
Pokud máte obavy z šíření padlí, nejjednodušší je zbavit se listů a ostatních zbytků odumřelých rostlin. V těchto ostatcích dokáže plíseň zimovat a na jaře, kdy se objeví první hřejivé sluneční paprsky, má ideální podmínky pro množení. Rostliny zalévejte pouze do zeminy, nikdy nelijte vodu přímo na stonky nebo listy. Taktéž by měl být mezi jednotlivými rostlinami dostatečný rozestup, aby se nedotýkaly listy. Mohou být napadeny i keře a stromy – ty ochráníte pravidelným prostříháváním a prořezáváním. Díky těmto preventivním opatřením se s plísní nemusíte vůbec setkat.
Bylinky vše zachrání
Pokud se plíseň šíří napříč vašimi výpěstky, nezbývá nic jiného než proti ní rázně zakročit. Nejprve je potřeba zbavit rostlinu všech napadených částí. Teprve poté přijde na řadu léčba. V tom vám budou nápomocné byliny, jako je přeslička polní, kopřiva nebo řebříček. K výrobě ozdravného postřiku použijte buď 1 kg čerstvých, nebo 200 g sušených bylinek, které nechte luhovat alespoň 24 hodin v 10 litrech vody. Vzniklý roztok používejte k pravidelnému zalévání nebo postřiku nadzemních částí, dokud plíseň neustoupí. Pokud se ani po pravidelném dlouhotrvajícím postřiku plíseň nepodaří zlikvidovat, bude zřejmě potřeba použít chemické fungicidy.