Plants Pot With Watering Can

Zahradní nářadí se vyplatí udržovat v čistotě. Vydrží pak roky v perfektním stavu

Ačkoli venkovní teploty nepřipomínají příliš podzim, zima může udeřit každou chvíli. Kromě přichystání zahrady je nutné také nachystat zahradní náčiní a stroje před nadcházející zimou. Rýče, lopaty, nůžky, hrábě atd. vám vydrží mnohem déle, pokud jim poskytnete důkladnou péči. Nesprávnou péčí výrazně zkrátíte životnost nástrojů. Pořízení nového nářadí a pomůcek není zrovna nejlevnější záležitostí. Ušetřete finance a prodlužte životnost svého nářadí o několik let.

Udržujte čistotu

Největším nepřítelem nářadí je rez. Stačí chvilka nepozornosti a ponechaný rýč na zahradě může velice rychle zrezavět. Drobné nářadí, jako je rýč, lopatka, motyčka, zahradnické nůžky je potřeba důkladně očistit od zeminy a dalších nečistot. Neočištěním náčiní začne postupně náčiní rezavět. Nezapomínejte vyčistit i další náčiní z kovu, jakými jsou zahradní kolečka a různé nádoby, jež používáte během práce na zahradě. Platí pouze pro kovové nářadí, pro plastové nikoliv.

Mohlo by vás zajímat:  Kávovou sedlinu můžeme využít jako hnojivo. Lze ji přimíchat do půdy nebo zálivky
Gardening Tools Wooden Background Flat Lay
Zdroj obrázku: Freepik

Nezapomínejte také na dřevěnou část

Po očištění nezapomeňte kovové části ošetřit a zakonzervovat olejem, petrolejem nebo vazelínou. Dřevěné části ošetřete lněným olejem nebo voskem na parkety. Jednou za čas před dřevěné násady před olejováním srovnejte skelným papírem, aby došlo ke srovnání povrchu a lepšímu očištění. Zvláštní péči zaslouží nůžky a další nářadí, které potřebujete mít ostré. Po důkladném očištění od nečistot, otřete mastným hadříkem. Nezapomínejte na pružiny, čepele nůžek s pružinami zavřete. Nůžky, srpy, sekery a další ostré předměty pravidelně bruste.

Mohlo by vás zajímat:  Aspirin zvýší odolnost rostlin vůči chorobám a vysokým teplotám

Pozornost si vyslouží také hadice. Ty by neměly obsahovat vodu, proto ji vypusťte ze všech hadic, aby nedošlo k zamrznutí a poškození. Hadice následně uschovejte na místě, kde nehrozí mrznutí.

Skladování

Po očištění a osušení zvolte vhodné místo pro uschování nářadí. Určitě by se mělo jednat o suché místo. Ideálním místem je kůlna či stodola. Rozhodně se vyvarujte vlhkému sklepu. Nářadí nejlépe pověste za háčky. Nářadí nenechávejte přes noc nebo v dešti venku.

Zdroj: https://www.gardendesign.com/how-to/tool-care.html
Přidat na Seznam.cz