Zahradní nábytek zajistí pohodlí i hezký doplněk zahrady. Díky správnému uskladnění bude sloužit roky
Pořízení kvalitního zahradního vybavení je finančně náročné a je důležité myslet na skladování, to platí především pro venkovní zahradní nábytek, který může být vystaven plísním, nízkým teplotám a zvýšené vlhkosti vzduchu. S ohledem na to je nutné přizpůsobit skladování danému materiálu, aby nedošlo k jeho poničení. Jak sladovat dřevěný, proutěný, kovový nebo plastový nábytek?
Dřevěný nábytek ohrožují plísně
Nábytek ze dřeva vypadá velmi efektně a může sloužit dlouhé roky, ale je nutné před zimou jednotlivé kusy uskladnit v chladném prostoru, který umožňuje větrání, vhodná je garáž. Zvýšená teplota může dřevo vysušit, vlhko naopak vést ke vzniku plísní. Po zimě je nutné povrch otřít, vysušit a případně naolejovat nebo nalakovat. Nábytek z exotického dřeva s olejovou úpravou je možné pouze přikrýt, protože odolá změnám teplot i zvýšené vlhkosti.
Proutěný a ratanový nábytek nasolte
Nábytek z proutí a ratanu je vhodné před umístěním do chladné a vzdušné místnosti ošetřit solným nálevem (1 lžíce soli na 1 litr vody) nebo je možné použít ocet. Nábytek se otře a uskladní, neměl by se zakrývat plachtou nebo fólií, protože by jej mohly napadnout plísně.
Hliníkový, ocelový nebo litinový nábytek ohrožuje rez
Kovový nábytek neohrožují nízké teploty, ale vlhkost vzduchu nebo přímo voda. Neměl by se nechávat ve volném prostoru, před uskladněním se hodí jej naolejovat nebo ošetřit antikorozním prostředkem a zakrýt jej fólií nebo pevným igelitem.
Plasty jsou náchylné při nízkých teplotách
Zahradní nábytek z plastu je oblíbený, protože odolá i proměnlivým povětrnostním podmínkám a není nezbytné jej skladovat v uzavřených prostorech, i tak je ale nutné jej chránit před extrémně nízkými teplotami. V mrazech plast křehne, může popraskat nebo se lámat, je proto vhodnější adekvátní přikrytí a uskladnění na terase nebo pod přístřeškem.
Zdroj: https://www.safestore.co.uk/blog/2019/10/how-to-store-your-garden-furniture-for-winter/