Selective Focus Shot Riped Red Tomatoes

Za praskáním rajčat stojí často příliš zálivky nebo nedostatek živin

Šťavnatým domácím rajčatům se ta kupovaná jen těžko vyrovnají, a to i když pro ně vyrážíte na farmářské trhy. Kromě toho, že bývají chutnější, máte také jistotu, že nebyla ošetřena žádnými chemickými postřiky, tedy pokud je při pěstování sami nevyužíváte. V našich podmínkách se naštěstí rajčatům daří, skvěle rostou ve sklenících, ale s trochou úsilí se dají vypěstovat i na zahradě nebo třeba na balkoně městského bytu. Možná se však potýkáte s častým problémem drobných pěstitelů rajčat – plody praskají nedlouho předtím, než dozrají. V tomto článku prozradíme, jak tomu předcházet.

Mohlo by vás zajímat:  Špenát je zdrojem vitamínů, posiluje imunitu. Upravit ho můžeme na mnoho způsobů

Správné pěstování

Rajčata mají ráda teplo, proto se jim tradičně daří v jižní Evropě. U nás pak rostou především ve sklenících. Příliš vysoké teploty jim však škodí, podobně jako větrné počasí, nejsou-li keříky rajčat proti větru chráněny. Kromě toho rajčatům nesvědčí ani prudké změny teplot, které jsou u nás typické hlavně ve druhé polovině jara, a také prudké letní bouřky. Proto je lepší pěstovat je v závětří a pod stříškou, máte-li je na balkoně nebo na zahradě.

Mohlo by vás zajímat:  Pěstování v pytlích je stále populárnější. Snadno lze takto zasadit i oblíbené okurky
Zdroj obrázku: Freepik

Proč rajčata praskají?

Někdy rajčata praskají právě kvůli větru nebo změnám teplot, ale pokud jste dodrželi doporučení z předchozího odstavce, tenhle bod už se vás netýká. Ale i rajčata pěstovaná ve vhodných povětrnostních podmínkách praskají, nejčastěji v případě, že jsou zalévána příliš často. Zemina, ve které rajčata rostou, by neměla být trvale vlhká. A relativní vlhkost vzduchu by u většiny odrůd rajčat neměla překročit 65 %.

Nedostatek živin

Posledním častým důvodem popraskaných rajčat je nedostatek živin, které rostlina potřebuje k výživě plodů. V tomto ohledu vám skvěle poslouží kopřivy, jinak nepopulární plevel. Asi 100 gramů najemno nasekané čerstvé kopřivy zalijte litrem vody a tuto směs nechte asi dva týdny odstát bez přístupu vzduchu. Před zalitím rajčat roztok nařeďte v poměru jedna ku deseti a zalévejte s ním jednou za týden až dva v době, kdy se na keřících objeví první zelená rajčátka.

Zdroj: https://www.southernliving.com/garden/edible/why-do-tomatoes-split
Přidat na Seznam.cz