Z rajčatových listů a stonků lze vyrobit účinné hnojivo nebo postřik proti mšicím
Rajčatové stonky a listy nemusí být pouze odpad. Naopak, můžou se dále využít na zahradě. Udělat z nich lze hnojivo či postřik proti škůdcům. Postup navíc není nějak těžký a ušetříte tak spoustu peněz při péči o svůj pozemek.
Jaké výhody skrývá použití rajčatového odpadu
Nejenže spotřebováním odpadu ze zahrady potěšíte svou peněženku, také prospějete životnímu prostředí. Přece jen je pro přírodu přirozenější využití přírodních hnojiv než drahých chemických přípravků. Rajčatové stonky a listy jsou navíc bohaté na řadu prospěšných látek, které vaší zeleni udělají jen dobře. Tyto části obsahují například velké množství draslíku, betakarotenu či vitamínů E a C.
Pokud navíc rajčatové listy zpracujete podle našeho receptu a uděláte z nich kaši, zaručíte výbornou vstřebatelnost všech zmíněných látek. Ty jednoduše prosáknou do půdy a rostlina si je pomocí kořenů bez problému nasaje.
Jak kaši vytvořit
Začněte s tím, že sesbírané či odstřižené části rajčat rozporcujete na menší kusy. Můžete je buď rozkrájet, nebo rozdrtit. Ty pak vložte do vámi zvolené nádoby. Nádobu pak naplňte vodou a nechte asi dva týdny stát. Listy do nálevu uvolní zmíněné živiny. Směs můžete vždy jednou za pár dní zamíchat tak, aby se směs provzdušnila. Na konci procesu získáte koncentrované hnojivo, které je před použitím ještě třeba naředit.
Jednoduchý a efektivní postřik proti mšicím
Co se postřiku proti mšicím týče, jeho výroba je ještě o něco méně náročná na čas. Směs totiž stačí nechat odstát pouze jeden den nebo třeba přes noc. Zároveň do něj můžete přidat mýdlo. To pomůže v přilnavosti k rostlinám. Roztok pak oddělte od pevné části tím, že ho slijete a přecedíte. Směs je nejlepší aplikovat rozprašovačem, a protože jsme ji nenechali stát tak dlouho, není potřeba ji ani před použitím ředit.
Zdroj: https://www.tomatobible.com/tomato-leaves-uses/