Man Cutting Grass With Lawn Mover Back Yard

Z posekané trávy lze snadno vytvořit hnojivo, mulč i prostředek proti plísni

Sekání trávy patří od jara do podzimu mezi hlavní činnosti všech, co mají za domem trávník nebo zahradu. Jedná se o poměrně rutinní činnost, ale přece jen je třeba dodržovat určitá pravidla, aby se neznehodnotil. Krásný trávník je chloubou každého zahradníka a zelená plocha u domu je častým tématem hovorů mezi sousedy. Ale co s organickou hmotou, která po sekání vznikne? Jak ještě se může posekaná tráva použít?

Úspěch se skrývá v pravidelnosti

Jak docílit toho, aby trávník u rodinného domu připomínal golfový koberec? Odpověď je jasná, plocha se musí pravidelně sekat, ideálně každý týden, aby byla výška optimálně mezi 3,5 a 4 centimetry. Vždy záleží na rychlosti růstu trávy i povětrnostních podmínkách. První seč se doporučuje provést už v brzkém jaře, ideálně na přelomu března a dubna. Naopak poslední sekání se musí naplánovat na konec září, aby se travní rostliny nepoškodily prvními nočními mrazíky.

Mohlo by vás zajímat:  Mnoho lidí sní o krásné zahradě, ale neumí o ni správně pečovat
Zdroj obrázku: Freepik

Kam s ní?

Hned po sekání trávy nastává druhá otázka: kam s ní? U většiny domů končí posekaná tráva na hromadě nebo na kompostu jako další organický materiál. U rodinných domů ve městech pak mnozí majitelé pytlují posekanou trávu a odváží do popelnic na bio odpad. U mladého trávníku a při menších objemech posekané trávy je možné drť na trávě nechat ležet, protože při rozkladu dojde k obohacení půdy o dusík. Nesmí se však jednat o směs trávy a plevelných rostlin.

Mohlo by vás zajímat:  Zápach z úst je odpudivý. Zachraňte svou pověst pomocí bylinek a správného čištění

Namísto hnojiva i mulče

Větší množství posekané trávy se může dát do kompostéru pro vytvoření domácího hnojiva. V tom případě je nutné vrstvy prokládat dalším organickým materiálem, větvemi, listím, substrátem a dalším, a dokonale promísit, aby došlo k rychlejšímu rozkladu. Během letní sezóny se mohou zbytky trávy použít pro ochranu choulostivých rostlin před horkem a vysušováním vlivem slunečních paprsků, na podzim zase jako mulč pro zakrytí kořenů, stonků rostlin a dřevin jako ochrana před vymrznutím. Je možné z trávy též vytvořit roztok proti plísním. Tráva se umístí do hrnce, zalije vodou, aby byla ponořená, poté se vaří půl hodiny. Po zchladnutí se naředí v poměru 3 : 1 s vodou a aplikuje pomocí rozprašovače.

Zdroj: https://lawnlove.com/blog/landscaping-grass-clippings/
Přidat na Seznam.cz