Castle 1606155 1920[1]

Klasickým záhonům začíná zvonit hrana. Trend vyvýšených záhonů přináší výhody i praktičnost

Když se řekne záhon, tak si většina lidí představí známou věc. Upravenou půdu přímo na zemi, ve které jsou zasazeny okrasné, nebo jiné rostliny, či plodiny. Tomuto klasickému a léty prověřenému způsobu pěstování však začíná doslova zvonit hrana. A to z důvodu, že se postupně začíná objevovat způsob nový, pro někoho zcela unikátní. Jedná se o takzvané vyvýšené záhony. V tu chvíli už záhon není přímo spjatý s podložím, ale je v určité výšce. Jaké to má výhody, nevýhody, a proč tento trend vyzkoušet? Důvodů může být hned několik.

Čím začít? Samozřejmě hlavními klady, které se k tomuto řešení vážou. Je jich hned několik a patří také mezi důvody, proč toto řešení vyzkoušet a realizovat. Mezi největší klady vyvýšených záhonů patří

  • pohodlí při sázení a plení,
  • možnost ovlivnit celkovou skladbu půdy v záhonu,
  • nižší množství plevele,
  • menší náchylnost na přízemní mrazíky ve srovnání s klasickými záhony.
Mohlo by vás zajímat:  Jak nejlépe a rychle upravit na jaře zahrádku

Mezi nevýhody patří například omezená životnost dřeva, ze kterého bývají nádoby vyrobeny, práce spojená s jejich výrobou nebo nutnost časem vyměnit celý substrát, tyto záhony také častěji vysychají a potřebují proto ke svému provozu větší množství zálivky.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jak vybudovat vyvýšený záhon snadno a rychle

Kromě základního materiálu na samotné tělo záhonu, kterým může být dřevo, dřevěné palety, případně i kámen, cihly, plech apod., budeme potřebovat také správě poskládané vrstvy, které zaručí, že nám na záhonku vyroste co největší úroda. Pokud se chceme vyhnout škůdcům, měli bychom jako první použít např. králičí pletivo, které zamezí návštěvám nevítaných hostů. Potom následuje vrstva větví (používají se větve listnatých stromů), dále štěpka, obrácené travní drny, následuje kompost a zemina. Záhony se zakládají na podzim nebo na jaře.

Mohlo by vás zajímat:  Příprava půdy před výsevem trávníku

Co v něm pěstovat a jak má vlastně vypadat?

Konkrétní rozměry vyvýšeného záhonu jsou čistě na vás. Myslete na to, že byste ze všech stran měli pohodlně dosáhnout na střed záhonu. Nedoporučuje se záhon dělat příliš vysoký kvůli obtížnějšímu zalévání, příliš nízkým záhonem se naopak připravíte o výhodu zamezení přílišnému ohýbání se při trhání plevele nebo sklízení úrody. Pěstovat zde můžete zejména rostliny, které pro svůj růst vyžadují dostatek živin, například okurky nebo rajčata, ale dařit se zde bude i květinám, jahodám a bylinkám, tedy téměř všemu, za předpokladu, že rostlinám bude věnována důsledná péče.

Přidat na Seznam.cz