Yellow Common Crossbill Bird Eating Red Rowan Berries Perched Tree With Blurred Background

Vytvořte na zahradě přátelské prostředí pro ježky a ptáky

Podzim pomalu začíná a střídá tak letošní horké a poměrně dlouhé léto. Spolu s ním si můžeme na našich zahrádkách všimnout zvýšeného výskytu některých zvířat. Některé pro nás mohou být dokonce přínosné, jiné naopak škodí. Jak určit, které je které a jak se proti jedné skupině chránit a té druhé připravit příjemné prostředí? To a ještě více se dozvíte v dnešním článku. Pro více informací čtěte dál.

Která zvířata jsou špatná a která nás proti nim naopak ochrání

Nejspíše bychom neměli říkat, že nějaké zvíře je vyloženě špatné. Přeci jen jsou všechny součástí složitých ekosystémů a jsou tak důležitá pro fungování přírody. Co se našich zahrad ale týče, je jasné, že některá zvířata tam zkrátka vidět nechceme. Nejčastěji se jedná o takového slimáka, krtka či různé druhy hlodavců. Právě kvůli těm může trpět jak naše úroda, tak i my. Na druhou stranu ježka většina z nás vidí na zahradě ráda už z toho důvodu, že většinu těchto škůdců pojídá a tím je z naší zahrádky odstraňuje. Je tu ale ještě jedna skupinka, ohledně které jsou názory poměrně smíšené, a to jsou ptáci. Právě tito živočichové totiž mohou napáchat neplechu tím, že nám například vyzobou čerstvě zasetá semínka. Zároveň nás ale také mohou zbavovat právě třeba takových slimáků.

Mohlo by vás zajímat:  Řezaná kytice ve váze vydrží krásná mnohem déle za pomoci šikovných triků
hedgehog-walking-field
Zdroj obrázku: Freepik

Jak zajistit, aby se u nás zvířatům dařilo

Co se ježka týče, je dobré na zahradě nechávat místa, kde se může ukrýt. Zkuste tak například pod rozrostlými keři nesekat trávu či sem tam ve stínu nechejte hromádku listí. Také mu můžete nachystat misku s vodou. U ptáků je nejpodstatnější eliminovat určitá rizika. Ty pro ně představují hlavně nádrže z vodou, ve kterých mohou uhynout. Zkuste je tak zavírat, či dovnitř aspoň vložte něco plovoucího, za co se pták může zachytit. Pomůže i dát kus pletiva na vnitřní stranu nádrže. Pták má pak možnost po ní vylézt a odletět.

Zdroj: https://www.nhm.ac.uk/discover/seven-ways-to-create-a-wildlife-friendly-garden.html
Přidat na Seznam.cz