Vůni bylinek si můžete užívat po celý rok. Správné usušení uchová jejich aroma
Bylinky jsou vhodné nejen do kuchyně, ženy je často využívají i ke kosmetickým účelům, myjí si s nimi vlasy nebo je přidávají k mýdlu. Vonné větvičky také krásně ozdobí a provoní byt. Hodí se znát základní pravidla, jak bylinky sbírat a následně sušit.
Sušení zachová jejich aroma i vlastnosti
Sušení je nejjednodušší způsob, jak uchovat bylinkovou vůni i specifické vlastnosti. Rostliny, které jsou určené k sušení, by měly být zdravé, suché a čisté. Nejlepší je usušit je celé, svázané do volných svazků a zavěšené na větraném místě – například v podkroví. Nikdy je nesušte na přímém slunci. Skladovat je můžete asi rok v papírových pytlích nebo skleněných nádobách, které dobře uzavřete.
Můžete si vyrobit skvělý domácí olivový olej, který si ochutíte právě nasušenými bylinkami. Vybrané bylinky (tymián nebo rozmarýn) vložte do uzavíratelných lahví a nalijte do nich olivový olej. Můžete přidat i červená zrna pepře. Láhev uzavřete a odložte, občas směs zamíchejte. Po jednom až dvou měsících olej nasákne aroma bylin. Dostanete skvělý doplněk do salátů a dalších jídel.
Bylinky se hodí i do horké koupele
Kdo by odolat horké koupeli s bylinkami, které si sám nasušil? Pro zdraví a krásu funguje rozmarýn. Zpevní pokožku a poskytne skvělou relaxaci. Stačí nasypat 50 g sušených listů rozmarýnu do 2 litrů vody a nalít směs do vany s teplou vodou. Přidat můžete mořskou sůl. Očistíte si pokožku a koupel vám dodá energii.
Připravit si můžete také pesto. Petržel, listy bazalky, šalotku, pažitku a stroužek česneku smíchejte s olivovým oleje v hustou omáčkou, kterou dochutíte citronovou šťávou, solí a pepřem. Levandule se skvěle hodí do šatních skříní, které krásně provoní, a potěší každého jako dárek. Bylinky si můžete i zamrazit jako kostky ledu, budou tak kdykoliv k dispozici.