Většina lidí zajídá špatnou náladu sladkostmi nebo fast foodem. Mnohem lépe ale fungují úplně jiné potraviny

Když jsme smutní, nedaří se nám v pracovním nebo osobním životě, většinou se posadíme na gauč s čokoládou nebo slanou svačinou, abychom se dostali do lepší nálady. Není to ale správná cesta. Z občasného zobání sladkostí se může stát závislost, která vás bude stát i zdraví. Je tak vhodné raději sáhnout po potravinách, které zvednou náladu a zároveň tělu dodají i něco navíc.

Sladké bude fungovat jen chvíli

Špatná nálada nás hodně ovlivňuje. Kvůli ní jsme na ostatní kolem sebe nepříjemní a netoužíme po ničem jiném než po sklenici vína nebo piva a klidu. Bohužel si k tomu velmi často dáme také něco sladkého, protože nám to na chvíli udělá radost. Sladké, slané a smažené svačinky ale nejsou tou nejlepší volbou. Po chvíli se také mohou dostavit výčitky, hlavně pro ty, kteří se snaží jíst jinak zdravě.

Mohlo by vás zajímat:  Šálek zázvorového čaje denně prospívá tělu v mnoha směrech. Především ženy ocení jeho účinky

Sladkosti sice na chvíli dají zapomenout na starosti, po čase se ale mohou objevit zdravotní problémy. Výkyvy hladinu glukózy v krvi, plynatost nebo nevolnost jsou vedlejšími příznaky přejedení. Potravin, které zlepší náladu a zároveň nebudou škodlivé pro naše zdraví, je přitom mnoho. Do svého těla musíme dostat hlavně dostatek vitaminů, ale také minerály, jako je hořčík nebo vápník.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké potraviny si můžete dopřát bez výčitek?

Sladké obsahuje především prázdné sacharidy, které našemu tělu vůbec nic nedají. Naopak komplexní sacharidy jsou vhodné, je ale potřeba vědět, v jakých potravinách se ukrývají. Správné produkty nás nejen dostanou do lepší nálady, ale navíc tělu dodáme potřebné látky. V jídelníčku bychom měli mít například celozrnné pečivo, hnědou rýži nebo ovesné vločky. Důležitou součástí je také dostatek ovoce a zeleniny.

Mohlo by vás zajímat:  Nezpracované potraviny jsou základem zdravého jídelníčku, některé syrové produkty jsou však smrtelnou hrozbou

Jednou z potravin, která nám udělá dobře a zároveň neškodí našemu zdraví, jsou arašídy a ořechy obecně. Arašídy jsou plné látek, které nastartují náš mozek a navíc zlepší náladu. K tomu jsou syté, takže vám bude stačit malá hrst, abyste zahnali chuť. Vybrat si můžete z mnoha druhů ořechů, kromě arašídů jsou oblíbené také mandle nebo pistácie. Avokádo se v posledních letech těší velké oblíbenosti, můžete si z něj udělat pomazánku nebo ho jíst samotné.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/mood-food
Přidat na Seznam.cz