Fresh Potatoes Basket

Většina lidí ji rovnou vylévá do odpadu, vůbec přitom netuší, jak velkou chybu dělají

Pokud se chcete vyhnout přebytečnému používání chemických prostředků, můžete si pomoci například tím, že budete používat jako hnojivo vodu z brambor nebo kávovou sedlinu. Využijete tak zbytky, které byste jinak vyhodili, a rostlinám dodáte živiny, které ocení při růstu a kvetení. Jak získat kvalitní hnojivo a jak ho na květiny aplikovat?

Brambory nejsou bezcennou potravinou

Bramborová voda bude potřeba nejen pro hrnkové květiny, ale také ji využijete na zahradě. Brambory sice nepatří mezi nejzdravější potraviny, ale neznamená to, že nemají žádnou hodnotu. Můžete využít vodu, ve které je vaříte. Nebudete ji tedy pít, ale můžete z ní udělat kvalitní a hlavně přírodní hnojivo, které podpoří rostliny v růstu, použít ji můžete i na oblíbené orchideje.

Mohlo by vás zajímat:  Jak pěstovat kedlubny?

Jak můžete rostlinám dodat fosfor a další látky? Co všechno rostliny potřebují a brambory obsahují? Draslík je součástí procesu fotosyntézy, je potřebný ke kvetení rostlin a také udrží zelené části rostliny zdravé a zelené. Pomůže je také ochránit před škůdci nebo napadením nemocemi. Škrob zase obohatí půdu, ve které rostliny stojí. Budou lépe absorbovat živiny a bude se jim lépe dařit.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak využít bramborovou vodu?

Tekutina, která vám zůstane po vaření brambor, by rozhodně neměla být slaná, pokud ji budete chtít použít na rostliny. Díky tomu, že ji využijete, podpoříte nejen přírodu, ale ušetříte i spoustu odpadu. Voda z brambor je bohatá na spoustu živin a proto se vyplatí ji využít a nevylévat. Navíc je to bez práce a ušetříte mnoho peněz za chemická hnojiva.

Mohlo by vás zajímat:  Jedlá soda na zahradě: Zbraň proti mravencům chránící vaše rajčata a okurky

I když brambory nebudete solit, můžete si je dát k jídlu a ochutit je přímo na talíři. Vodu z brambor pak nechte vychladnout a až poté ji použijte na květiny. Jednou týdně bude stačit, protože se hodí jako přídavné hnojivo. Je to produkt, který je bohatý na živiny z brambor, kromě škrobu jim dodá také jiné látky a minerály. Vyzkoušejte tuto vodu na různé druhy rostlin.

Zdroj: https://www.growerexperts.com/homemade-fertilizer-for-potatoes/

 

Přidat na Seznam.cz