Low Angle View Tree Covered Green Leaves Sunlight Daytime

Velikáni mezi stromy: tyto dřeviny vynikají výškou nebo stářím

Stromy jsou ohromujícím projevem síly a krásy přírody. Některé z nich se v průběhu staletí staly majestátními obry, dosahujícími ohromujících rozměrů a stáří. Tyto stromy jsou nejen úžasné přírodní divy, ale také mají velký význam pro ekosystémy, které obývají. Představme si některé z největších, nejvyšších a nejstarších stromů na světě.

Největší objem: General Sherman

Strom General Sherman, nacházející se v národním parku Sequoia v Kalifornii, je považován za nejobjemnější strom na světě. Jeho objem dosahuje ohromných rozměrů – kolem 1 487 kubických metrů dřeva. General Sherman je sekvoj obrovská (Sequoiadendron giganteum) a byl pojmenován po generálovi Williamu Tecumseh Shermanovi, známém vojevůdci občanské války.

Mohlo by vás zajímat:  Co ještě nevíte o slivovici?

Tento impozantní strom měří přibližně 83 metrů na výšku a odhaduje se, že je kolem 2 200 let starý. Jeho masivní kmene a mohutná koruna jsou jedinečné a představují jedno z nejvýznamnějších přírodních děl na světě.

Nejvyšší: Hyperion

Pokud jde o výšku, žádný strom na světě nepřekoná Hyperiona, což je jedna z obřích stromů sekvojí obrovských. Tento strom byl objeven v roce 2006 v národním parku Redwood v Kalifornii a byl změřen na úctyhodných 379,7 stop, což je přibližně 115,7 metrů. Tím se stal nejvyšším stromem na světě. Jeho přesný umístění je tajné, aby byl chráněn před možnými návštěvníky a nadšenci dendrologie.

Mohlo by vás zajímat:  Rajčata patří právem mezi nejoblíbenější zeleninu na světě
Large Tree Covered Greenery Mosses Park
Zdroj obrázku: Freepik

Nejstarší: Methuselah

Když jde o stáří, nemá strom Methuselah konkurenci. Tento borovice šišková (Pinus longaeva) roste v Kalifornských White Mountains a odhaduje se, že je až 4 848 let stará. Methuselah je jedním z nejstarších organismů na Zemi a je úžasným příkladem odolnosti přírody. Jeho přesná lokalita je také tajná, aby byla chráněna.

Největší a nejstarší organismy na planetě:

Tyto stromy nám připomínají nádhernou diverzitu přírody a důležitost ochrany těchto přírodních pokladů. Stromy nejenom zajišťují životní prostředí pro mnoho druhů rostlin a živočichů, ale také mají významný vliv na udržení kvality vzduchu a regulaci klimatu.

Mohlo by vás zajímat:  Nedostatek fosforu ohrožuje venkovní rostliny hlavně v zimě. Dodat jim ho lze jednoduše

Je důležité zachovávat a chránit tyto velkolepé stromy pro budoucí generace. Ekologické organizace a národní parky hrají klíčovou roli v ochraně těchto stromů a jejich habitatů. Navštěvování těchto přírodních divů může být inspirujícím zážitkem a připomínkou, jak úžasná a křehká je naše planeta.

Zdroj: https://onetreeplanted.org/blogs/stories/oldest-tallest-biggest-trees
Přidat na Seznam.cz