Vědci sestavili nejzdravější jídelníček, který sníží riziko předčasného úmrtí. Jednoduchá pravidla může dodržet každý
Správně sestavený jídelníček hraje významnou roli v prevenci mnoha závažných onemocnění. Každou chvíli se objevují nové informace, co a v jakém množství bychom měli jíst, abychom vedli zdravý a kvalitní život. Vědci ze Skotska vyvinuli dietu, která dodá tělu potřebné živiny ve správném poměru. Její autoři tvrdí, že může zachránit miliony lidí před předčasnou smrtí.
Zásadní je poměr potravin
Na výběr máme dnes celou řadu diet a každá z nich slibuje velkolepé výsledky včetně zbavení se přebytečných kil, detoxikace organismu a zlepšení celkového zdraví. Je ale snadné ztratit se ve spleti informací a nových dietních doporučení, která se neustále objevují. Skotští vědci se proto rozhodli odpovědět na nejdůležitější otázky.
Tým vědců z univerzity v Edinburghu analyzoval dosud provedené studie a existující prognózy, aby vyvinul jednoduchou dietu, jejíž dodržování má zaručit dlouhověkost. Klíčem k úspěchu jsou správné proporce různých potravinových skupin. Správným poměrem masa, ovoce a zeleniny a celozrnných výrobků dosáhneme optimálních výsledků.
Jak jídelníček sestavit?
Odborníci uvádějí, že libové maso, ryby a mléčné výrobky by měly zastupovat asi 350 kcal denně, což například odpovídá jednomu velkému kuřecímu prsu. 720 kcal by mělo pocházet z ovoce a zeleniny a 820 kcal z celozrnných výrobků, jako je například celozrnné pečivo, pohanka, ovesné vločky a otruby. Vědci tvrdí, že dodržováním těchto poměrů se sníží riziko úmrtí na obezitu a její komplikace, tedy srdeční choroby, cukrovku 2. typu a některé druhy rakoviny.
Autoři zmíněné diety zdůrazňují, že je prospěšná i pro životní prostředí, protože značně omezuje konzumaci masa. Své závěry publikovali v časopise The Lancet Planetary Health, kde si získaly patřičnou pozornost. Jak z výsledků vyplývá, tyto dietní změny by mohly zachránit až 26 milionů lidí ročně před předčasným úmrtím.
Zdroj: https://www.webmd.com/healthy-aging/features/longevity-foods