Beautiful Retro Nature With Cute Cat

Vaječné skořápky vyživí rostliny a ochrání je před útoky slimáků i koček

Kupovat hnojiva za vysoké ceny? Proč, když existují ekologické alternativy, které nadto nestojí vůbec nic. Přesně tak, domácí hnojiva jsou na vzestupu nejen vzhledem k trendu zero waste, ale zejména proto, že jsou efektivní a nestojí nic. Rostlinám přinesou potřebné vitamíny a minerály, aby se mohla zeleň bujně rozrůst. Jednou z možností je využití sušených vaječných skořápek, které stačí nadrtit.

Vaječné skořápky jako hnojivo

Vejce patří mezi nejzdravější pokrmy, které dodají tělu potřebné bílkoviny, tuky i antioxidanty. Pozadu nejsou ani skořápky, které se nehodí pro konzumaci, ale mohou se využít v domácnosti a hlavně v péči o interiérovou zeleň i venkovní rostliny, které mají rády neutrální nebo zásaditou zeminu, protože vaječné skořápky pomáhají snižovat kyselost půdy. Obsahují totiž uhličitany vápenaté a vápník spolu s dalšími minerály posilují rostliny, hnojivo se používá každé dva týdny.

Mohlo by vás zajímat:  Invaze hlemýžďů dokáže zlikvidovat celou úrodu. Zbavte se jich šetrně, ale účinně
Zdroj obrázku: Freepik

Jak používat vaječné skořápky

Používat vaječné skořápky je snadné. Mohou se nadrtit nebo rozemlít, vhodit do sklenice a zalít vařící vodou. Sklenice se postaví na pár dní do temna a poté se slije, roztokem se zalévají jednotlivé rostliny. Druhým způsobem je aplikace rozemletých sušených vaječných skořápek napřímo k rostlinám na vrchní vrstvu zeminy. Tento druh hnojiva ocení zelenina na záhonech, jako jsou rajčata, cukety, fazole nebo zelí, z květin pak levandule, dřín nebo čemeřice.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí výroba ekologického hnojiva. Ušetřete za drahé přípravky v obchodech

Prostředek proti škůdcům

Vaječné skořápky jsou účinným povzbuzujícím prostředkem, ale výtečně fungují též k odrazení škůdců, které se objevují na zahradě. Jedná se zejména o slimáky, kteří se skrz vrstvu nadrcených skořápek nedostanou k rostlinám. Vůně vaječných skořápek ale odpuzuje i kočky, které často tráví v záhonech více času, než je záhodno, a devastují pěstované rostliny. Z toho důvodu se vaječnými skořápkami mohou vysypat taktéž cestičky mezi záhony silnou vrstvou, aby toulavé kočky neměly chuť trávit čas na zahradě vůbec.

Zdroj: https://www.latimes.com/lifestyle/story/2020-05-13/how-to-use-leftover-eggshells-plants-garden
Přidat na Seznam.cz