Vaječné skořápky jsou ideálním hnojivem pro kvetoucí levanduli
Levandule patří mezi oblíbené byliny, které vnesou do každé zahrady romantickou a nezaměnitelnou atmosféru. Tato úžasná rostlina okouzlí svou krásou, specifickým aroma i využitím. Použít ji můžete v kuchyni, lékařství i kosmetice. A to je hodně pádných důvodů, proč ji začít pěstovat. Levandule se dá pěstovat na zahradních záhonech, ale také v květináči na balkoně či terase. Aby kvetla celé léto, stačí ji přihnojovat touto přísadou.
Nechte se okouzlit krásou levandule
Levandule má na 40 druhů a odrůd. Nejoblíbenější je levandule lékařská. Kvete od poloviny června do září jemnými fialovými květy. Rostlina je silně aromatická, proto se doporučuje vysazovat na místa, kde odpočíváme nebo se často pohybujeme. Skvěle se vyjímá v kombinaci s buxusy nebo bylinkami, jako je šalvěj, rozmarýn a tymián. A nádherně bude vypadat v kombinaci s růžemi či bíle kvetoucími rostlinami.
Obyvatelé středomořských oblastí levanduli používají jako přísadu k aromatizaci vody do koupele nebo jako ochranu prádla proti škodlivému hmyzu. Svými antiseptickými a terapeutickými účinky je hojně používaná při výrobě kosmetiky.
Jak se o levanduli starat?
Levanduli se daří na slunných místech chráněných před větrem. Vysazujte ji pouze do dobře propustné zeminy s pH od 6,5 do 7,5 a mezi rostlinami dbejte na velký rozestup, něco kolem 40 centimetrů. Na jaře jí stačí dopřát minerální hnojivo a na podzim přidat kompost.
S touto přísadou vám pokvete celé léto
O levanduli se můžete postarat celkem jednoduše. Stačí vám k tomu vaječné skořápky. Než je použijete, vysušte je a poté rozdrťte na jemný prášek. Ten smíchejte s horní vrstvou zeminy. Levanduli dodáte živiny, které budou postupně pronikat do zeminy. Rostlina se vám odvděčí silným vzrůstem a bohatým kvetením. Bude také odolná vůči škůdcům a chorobám.
Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/edible/herbs/lavender/feeding-lavender-plants.htm