Fresh Green Leaves Tropical Palm Against White Wall Background Bright Shadows

V zimě je málokterá rostlina spokojená. To nejdůležitější chybí téměř každé

Rostliny v květináčích trpí především v zimě nedostatkem světla. Navíc mají také nízkou vlhkost vzduchu kvůli častému topení a minimu větrání, zvlášť pokud je máte na parapetu, kde je suchého vzduchu nejvíce. Vyplatí se proto udělat opatření, díky kterým se rostlinám bude dařit i ve ztížených podmínkách. Jak nastartovat jejich růstový proces?

Kolik denního světla rostliny potřebují?

V zimě je potřeba rostlinkám dodat mnoho světla, protože přirozeného mají nedostatek. I když je budete mít na slunečném parapetu, během zimních měsíců slunce nevyleze natolik, aby rostlinám dostatek světla zajistilo. Proto je nutné je osvětlovat také jinými způsoby. Některé druhy rostlin potřebují ke svému růstu vysoký počet luxů, a tudíž také světla. Pokud je máte daleko od oken, mohou dostat i méně než 5 000 jednotek.

Mohlo by vás zajímat:  Plíseň v květináči vyžaduje okamžitý zásah. Účinnou pomoc najdeme v každé kuchyni

Pro rostliny je to velmi málo a je nutné je osvětlovat ještě jinak. Světlo potřebují rostliny ke svému životu, aby mohly nejen růst, ale hlavně kvést. Proces fotosyntézy je velmi důležitý, ale bohužel ho sami ovlivňujeme tím, jak se o rostliny staráme. Vybrat si můžete mezi několika druhy světel, a to nejen podle toho, o jaký druh rostliny se bude jednat.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké světlo bude vhodné pro pokojové rostliny?

Snad vás ani nepřekvapí, že podle toho, jaké světlo jim dopřejete, ovlivníte jinou fázi růstu rostlin. Červené světlo se vyplatí pro rostliny s okrasnými květy, protože prodlužuje jejich trvanlivost. Modré světlo zase ovlivňuje růst listů a podporuje kvetení. Použití bílého světla vytváří energetické ztráty. Denní světlo tak rostlinám dopřávejte tak dlouho, dokud ho budou potřebovat.

Mohlo by vás zajímat:  Asparágus poroste dobře na světle, potřebuje také pravidelné hnojení

V normálním případě je to 8–10 hodin denně. Pokud na ně ale budete svítit dlouho, můžete ovlivnit také jejich fyziologické procesy a rostlina může být ohrožena. Lampu byste také měli postavit do dostatečné vzdálenosti od květiny. Záleží ale na tom, jaký typ světla máte a také na výkonu žárovky samotné. Lampa může rostlinu spálit, na druhou stranu pokud bude daleko, rostlina z ní nebude nic mít.

Zdroj: https://todayshomeowner.com/how-to-grow-houseplants-in-artificial-light/
Přidat na Seznam.cz