Full Shot Smiley Woman Gardening

V září čeká každého zahradníka několik důležitých úkolů

Září je jeden z nejhezčích měsíců v roce. Teploty jsou ještě relativně teplé, kdy připomínají léto. Zároveň podzim klepe na dveře. Zahrada nás odměňuje sladkými plody. V září se většinou kromě sklízení ovoce sází nebo množí také květiny, zakládají se jahodové záhony a budují se skalky. Jak využít září a zahradě co nejlépe prospět?

Tipy v okrasné zahradě

Začátek podzimu je ideálním obdobím pro výsadbu, přesazování a dělení trsů trvalek. Podmínky jsou především dány deštěm a nízkou teplotou. Půda udrží více vlhkosti a sazenice snadněji zakoření. Před výsadbou se doporučuje zkrátit rostliny do výšky dlaně. Energie se tak přesměruje pouze do kořenového systému. Dobře vyvinutý kořenový systém je základem pro úspěšné přesazení sazenic. Stejný postup se doporučuje také u okrasných travin. Druhá půlka měsíce je vhodná pro sázení jarních cibulovin (tulipány, hyacinty, lilie a ladoníky). Ostatní cibuloviny se sází až na přelomu října a listopadu.

Mohlo by vás zajímat:  Odnaučit pejska močit doma vyžaduje především trpělivost. Křik vše jen zhorší
Zdroj obrázku: Freepik

Věnujte pozornost trávníku

Září je nejdůležitější část roku, pokud jde o trávník. Jak se o něj postaráte na podzim, v takovém stavu jej naleznete na jaře. Pravidelně se zbavujte plevele, mechu a spadlých listů. Ty totiž mají tendenci velice rychle zahnívat v trávníku. K vyřešení problémů vám pomohou zahradnické pomůcky, například vějířovité vidle. Pokud bojujete s příliš velkou vlhkostí v trávníku, propíchněte vidlemi trávník do hloubky a nasypte do děr hrubý písek. Nezapomeňte na přihnojení trávníku podzimním hnojivem se sníženým obsahem dusíku a zvýšeným obsahem draslíku a fosforu.

Mohlo by vás zajímat:  Okurky jsou vybíravá zelenina. Při pěstování společně s jinými druhy můžou nastat problémy

Péče o balkon a terasu

S končícím létem odrůstají také tzv. letničky. Květináče ani truhlíky nemusí zůstat prázdné. Zasadit můžete podzimní rostliny (vřesy, vřesovce, břečťany…). Balkonovky, u kterých nepočítáte se zazimováním, přihnojte, abyste je podpořili v dalším kvetení. Jestli máte některé rostliny v úmyslu zazimovat, už je v září nehnojte. Dopřávejte rostlinám v nádobách pravidelnou zálivku.

Zdroj: https://www.thompson-morgan.com/what-to-do-in-the-garden-in-september
Přidat na Seznam.cz