Close Up Gardening Accesories

Listopad na zahradě patří úklidu a přípravě rostlin na zimní měsíce

Poslední měsíc, kdy je možné pracovat na zahradě. A přesto, že jsou dny krátké a velmi chladné, seznam úkolů je dlouhý a je potřeba je všechny poctivě splnit. Nejzásadnější je ochránit veškerou zahradní vegetaci před povětrnostními vlivy, zejména před chladem a zvýšenou vlhkostí. Jak se postarat o stromy a keře, co udělat před zimou s trávníkem a jakou péči potřebuji rostliny v nádobách? Co všechno se musí ještě stihnout, než zahradu pokryje sníh?

Zima nepočká

Jaké úkoly čekají na zahradě v listopadu na splnění? Je jich rozhodně celý dlouhý seznam, protože mezi potřebné činnosti patří shrabání listí, vápnění půdy, prořezávka nebo hnojení, musí se zazimovat veškeré rostliny před začátkem mrazivého počasí. Intenzivní příprava na zimu je náročná a dnů, během kterých se dá pracovat, není mnoho, proto je třeba se pustit do práce okamžitě. Zahrada se odvděčí jarní krásou, na co se nesmí zapomenout?

Mohlo by vás zajímat:  Krásu a zdraví nehtům navrátí přírodní prostředky, které jim dodají hydrataci a výživu
Man Cutting Dried Branches (1)
Zdroj obrázku: Freepik

Výsadba a ochrana rostlin před zimou

Jedenáctý měsíc je důležitý pro vysetí zeleniny, mimo jiné mrkve, petržele, kopru nebo špenátu. Vysazovat se mohou ovocné keře a stromy. Příprava před zimou musí zahrnovat ochranu kmenů ovocných keřů a stromů pomocí slámy, proutí nebo kup listí. Na koruny se mohou použít jutové pytle nebo agrotextilie, přičemž se doporučuje bílá a prodyšná látka, která usnadní průnik slunečních paprsků i vzduchu. Ve spodní části se musí kapuce uzavřít pomocí tkalounu.

Mohlo by vás zajímat:  Před zimou potřebují chránit zahradní rostliny i venkovní vybavení

Mulčování stálezelených a jehličnatých stromků

Před zimou se musí doplnit zásoby vody, po prvních mrazících se pak musí použít mulč pro zajištění hydratace a omezení vysušování. Mulčovat se může pomocí suchého listí, pilin, kůry stromů nebo slámy. Vrstva by měla mít asi pět centimetrů. Trávník se musí zbavit spadaného listí, aby nedošlo k rozvoji plísní, může se provést vertikutace. Květníkové rostliny z balkonů nebo teras se musí přenést do interiéru, případně přemístit do krabic naplněných pilinami nebo slámou, vršky se mohou přikrýt agrotextilií.

Zdroj: https://www.countryliving.com/uk/homes-interiors/gardens/advice/a977/what-to-do-in-the-garden-in-november/
Přidat na Seznam.cz