Úžasné hnojivo, bojovník s plísněmi a odpůrce mravenců: tím vším je jediné koření
O skořici je známo, že je velmi prospěšná pro lidské zdraví. Toto exotické koření podporuje chuť k jídlu, napomáhá správnému trávení, má antiseptické a antibiotické účinky, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a upravuje krevní tlak. Věděli jste ale, že skořice prospěje i vašim rostlinám?
Jak působí skořice na rostliny?
Skořice vám pomůže zbavit se nepříjemných plísní a dalších patogenních houbovitých organismů napadajících rostliny a také podporuje zakořenění nových rostlinek.
Skořice obsahuje řadu aktivních chemikálií, jako je cinnamaldehyd, polyfenoly, kumariny a mastné kyseliny. Díky nim má příznivý účinek nejen na lidské tělo, ale také podporuje růst rostlin. Můžete ji tedy použít jako přírodní fungicid a zároveň jako prostředek pro podporu růstu. Před zasazením semenáčku do hlíny posypte jeho kořínky skořicí.
Pokud některá z vašich rostlin neprospívá či je mechanicky poškozená, sáhněte opět po skořici. Zraněná místa, například ulomený stonek, potřete skořicí. Slabé místo se rychleji zahojí a nenapadnou ho mikroorganismy. Můžete si zkusit vyrobit také fungicidní postřik, který zabrání rozvoji chorob a plísní. Do sklenice studené vody zamíchejte lžičku skořice a nechejte přes noc odstát. Druhý den přeceďte roztok přes gázu a nalijte do rozprašovače. Kropte listy a stonky rostlin dvakrát týdně. Pokud je plesnivá půda v květináči, posypte ji skořicí a jemně promíchejte se svrchní vrstvou hlíny. Pozor na kořínky!
Skořice odpudí mravence i komáry
Zabydleli se u vás na zahradě nebo ve skleníku mravenci a pustili se do vaší úrody? Posypte jejich cestičky skořicí. Intenzivní aroma skořice mravence zažene a na rozdíl od jedlé sody, která se také doporučuje, jim neublíží.
K odrazení komárů od návštěvy vašeho domu rozmístěte v jednotlivých místnostech misky s vodou a lžičkou skořice.