Red Tomatoes Organic Garden

Úrodu rajčat ovlivňuje vzdušná vlhkost, teplota i hustota keříků

Zahrádkářská sezóna je v plném proudu a spousta lidí se tak snaží, aby jejich úroda byla co nejbohatší. Domácí pěstování se navíc v posledních letech těší velké oblibě už jen kvůli tomu, že plody nejsou ošetřované zbytečnou chemií. Ne vždy je ale pěstování snadné. U rajčat může problém značit už vadnutí listů. Co znamená a jak se s problémem vypořádat? To a ještě více se dozvíte v dnešním článku.

Pyl jako klíč k nejlepší úrodě

Pyl je pro úrodu klíčový. Přeci jen je potřeba k oplodnění rostliny. Právě u něj tak může být počátek všech problémů. Pyl je totiž poměrně náchylný na prostředí, ve kterém se rostlina vyskytuje. V prvé řadě je třeba to nepřehnat s vlhkostí. Ve skleníku by vlhkost vzduchu neměla překračovat asi 60 procent. Pokud je vlhkost vyšší, dochází ke slepování pylu do hrudek, ze kterých se pak už nedostane, a tudíž nedojde k opylení rostliny. Pokud si všimnete, že je vlhkost vyšší, dá se to řešit pravidelným odvětráváním či mulčováním, které zredukuje množství odpařené vody ze substrátu.

Mohlo by vás zajímat:  Obyčejný kečup je už nuda. Pikantní kečup z řepy příjemně překvapí každého labužníka

Pyl také ovlivňuje teplota. Pokud je vystavován extrémnímu horku, začnou květy vysychat. Je tedy dobré v parných dnech oblast výsadby zastínit například pletivem.

Zdroj obrázku: Freepik

Další vlivy, které mohou prospívání rajčat ovlivnit

Kvalitu plodů může ovlivnit i hustota výsadby. Je samozřejmé, že se většina z nás bude snažit využít co nejmenší prostor na co nejvíce rajčat, to ale neznamená, že je to tak správně. Mezi keříky byste vždy měli nechat alespoň půl metru prostoru. Stejně tak byste neměli zapomínat na pravidelné prořezávání samotného keře. Šlahouny a další zelené části totiž z rostliny vysávají velké množství energie a ta pak nemůže proudit do tvorby plodů. Správná hustota výsadby je také důležitá pro proudění vzduchu, které ovlivňuje okolní podmínky. K příliš hustě vysazeným rostlinám by se také nedostal hmyz, který je opyluje.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-tomatoes/
Přidat na Seznam.cz