Úhlavní nepřítel všech zahradníků může udeřit kdykoli. Připravte se na útok mšic včas
Mšice patří mezi noční můru každého pěstitele a zahrádkáře. Vmžiku jich jsou tisíce, likvidují vše vypěstované během krátké doby a těžko se jich lze zbavit. Boj však není prohraný, panika není namístě. Ani není třeba použít hned agresivní chemikálie, úroda se dá zachránit pomocí domácích a ekologických přípravků. Jak vyrobit sprej na mšice z mléka nebo dalších běžných ingrediencí? Inspirujte se návodem profesionálů!
Jak na mšice
Mšice jsou polokřídlý hmyz, který parazituje na rostlinách, saje jejich šťávy a slinami je infikuje různými chorobami. Několik málo jedinců se rychle rozšíří v rozsáhlé kolonie, v ohrožení je pak celá rostlina, za nedlouho záhon nebo zahrada. Mšice jsou nevýslovnou hrozbou, při jejich objevení je nutné jednat rychle. A nemusí to znamenat hned postříkat celou zahradu agresivními chemickými přípravky. Chemikálie totiž mohou zamořit samotnou úrodu a posléze také půdu a spodní vody. Používáním těchto výrobků trpí i včely a jiný užitečný hmyz.
Ocet, česnek a droždí
Ale jak se zbavit úporného hmyzu, který během chvilky likviduje práci za několik měsíců? Stačí použít domácí postřik, který se skládá z ingrediencí, které nestojí takřka nic, k tomu je má každý doma a jsou zcela ekologické. Pomohou totiž mléko, ocet, droždí a česnek. Vyzkoušejte různé metody a budete se divit, jak jsou účinné a jak rychle vás zbaví problému v podobě mšic. Navíc ještě rostliny vyživí a posílí, k tomu výrobu roztoků pro postřiky zvládne úplně každý.
Mléčný roztok proti mšicím
Odstředěné mléko stačí smíchat v poměru 1 : 1 s vodou a pomocí rozprašovače použít na ošetření rostlin v ranní době. To je vše. Další metodou je použití namísto mléka ocet, jen na 1 litr stačí 1 lžíce, aby se rostliny nespálily. Neméně úspěšně lze využít česnek, dva stroužky se rozmačkají a nechají se louhovat ve sklenici vody asi čtyři hodiny, poté se roztok aplikuje na rostliny. Drožďový roztok z vody, droždí a cukru pak doporučují zahrádkáři, kteří chtějí současně rostliny posílit.
Zdroj: https://www.gardendesign.com/how-to/aphids.html