Úchvatná amarylka může rok co rok znovu vykvést. Její pěstování ale má svá pravidla

Amarylka je rostlina, která je velmi oblíbená díky svým krásným a velkým květům. Je to oblíbená pokojová květina, o kterou se musíte starat, abyste se jejími květy mohli kochat co nejdéle. Listy vyraší na začátku léta, poté uvolní místo právě květům.

Květy mají různé barvy i velikosti

Pokud se objeví květy, většinou budou mít tvar hvězdy a vyrostou ve výšce 60–90 centimetrů. Barvy jsou různé, od světle růžové až po fialovou. Najdete také amarylky, které jsou bíle kvetoucí. A jak docílit toho, aby květina rostla a hojně kvetla? Musíte se o ni pravidelně starat a dopřát jí kvalitní hnojivo. Základem bude to pro kvetoucí rostliny, které jí dávejte každých 14 dní.

Mohlo by vás zajímat:  Dosnu indickou si zamilujete. Pokud jí věnujete dostatek času, odvděčí se nádhernými květy

Po každém odkvětu květní stonky odstřihněte, ale listy nechte. Pak pokračujte v zalévání, jak jste zvyklí, stejně tak nezapomínejte hnojit. V srpnu musí rostlina do vegetačního klidu. Zalévat tak můžete v menším rozsahu – vodu jí dejte, až když je rostlina suchá. Květináč i s květinou pak dejte do sklepa nebo jiné místnosti, kde se bude teplota pohybovat okolo 10 stupňů.

Zdroj obrázku: Freepik

Amarylka potřebuje před kvetením odpočívat

Pokud ji máte ve sklepě nebo jiné studené místnosti, měli byste jí pak dopřát několik týdnů klidu. Rostlinu už nezalévejte a po šesti týdnech vyndejte cibuli ze země, očistěte a dejte do nové půdy. Poté můžete zapustit do země do 1/3 výšky rostliny. Zalévejte, ale dejte pozor, abyste to nepřeháněli, zálivka musí být postupná. Po několika týdnech se objeví poupě, a to je znamení, že můžete rostlinu zase hnojit.

Mohlo by vás zajímat:  Pokojové rostliny mají specifické požadavky na zálivku i hnojení, není ovšem těžké je splnit

Je to krásná kvetoucí rostlina, která si získá vaše srdce. Amarylka by neměla zmrznout, takže se bude hodit i do skleníku. Na zahradě se bude líbit hlavně motýlům a včelám, jako řezaná květina je vhodným dárkem ke jmeninám. Pokud se o amarylky budete starat, mohou vám kvést několik let.

Zdroj: https://www.longfield-gardens.com/article/How-To-Get-An-Amaryllis-Bulb-To-Rebloom
Přidat na Seznam.cz