Túje snadno ztratí svou zářivou barvu. Bez správné dávky hnojiva se neobejdou ani na podzim
Pokud vám túje žloutnou nebo hnědnou a nejsou ozdobou podzimní zahrady, stojí za to připomenout, že kdykoli během roku je třeba aplikovat vhodné hnojivo. V tom pomůže speciální kondicionér – připravte jej z domácích ingrediencí. Všechny najdete v kuchyni.
Hnojivo pro túje
Túje, které rostou v zahradě nebo květináčích, bychom měli začít hnojit s nástupem vegetačního období. Připadá na začátek jara, konkrétně na přelom března a dubna. Vše závisí na počasí, je ovlivněno teplejšími dny. Túje stojí za to hnojit kdykoli během roku. Zejména pokud rostou v chudé půdě.
Podzimní hnojivo pro túje by se mělo lišit od toho, které používáme na jaře nebo v létě. Mělo by být bohaté na fosfor a draslík. Potřebné přípravky najdeme v zahradním obchodě nebo si je můžeme jednoduše nachystat doma. Důvodů, proč se tújím nedaří, může být hned několik, například nedostatek složek zodpovědných za výrobu chlorofylu, nedostatek hořčíku, dusíku, železa nebo plísňové choroby.
Příprava domácího hnojiva
Podzimní hnojivo pro túje lze připravit z ingrediencí, které najdeme v kuchyni. Zralý banán se slupkou stačí nakrájet na menší kousky, dát do nádoby a zalít horkou vodou. Po 48 hodinách směs přeceďte. Toto hnojivo je vhodné použít začátkem října. Voda, která zůstává po vaření brambor, bude také fungovat perfektně.
Kvasinkové hnojivo je dalším užitečným trikem, díky kterému budou túje růst jako bláznivé. Stačí rozpustit 100 gramů kvasnic v 10 litrech teplé vody. Hnojivo je připraveno po hodině stání a nevyžaduje ředění. Kvasinkové hnojivo se může používat každé dva týdny po celou sezónu. Na hnojení tújí můžeme použít i jednosložková hnojiva, jako je dusičnan amonný nebo síran draselný. Jejich dávkování ale vyžaduje specializované znalosti.
Zdroj: https://www.thujagreengiant.net/fall-fertilizer-for-thuja-green-giant-and-other-evergreens/