Tři tipy, jak zavlažovat zahradu udržitelně a efektivně. Využijte to, co nabízí příroda sama
Vody je na celém světě stále méně. Zahrada vyžaduje skoro každodenní zavlažování, a tak jsme pro vás sepsali pár tipů, jak a kde nasbírat dostatek kvalitní vody k běžné zálivce vaší zahrady. Je jasné, že je důležité správně shromažďovat dešťovou vodu, ale kde ji uchovávat, aby se nezkazila, a jak jinak bychom mohli ušetřit na zalévání zahrady? Máme pro vás tři tipy.
Tip číslo jedna: Dešťová voda
Nejen že máte dešťovku zadarmo, ale také je k zalévání ideální. Tato voda není moc kyselá a také má správnou venkovní teplotu. Vodu z mraků můžete sbírat do připravených nádob rozmístěných na zahradě, nebo rovnou z okapové roury. Existují speciální okapové roury s otvory, které namíříte do připraveného sudu, do kterého vám bude dešťová voda téct. Na trhu se objevují také speciální zavlažovací a zadržovací systémy, které automaticky vodu dopraví až ke kořenům rostlin.
Tip číslo dvě: Zalévejte půdu, ne rostliny
Nemusíte zalévat každou rostlinku zvlášť, zalévejte půdu. Nejdůležitější pro rostlinu je, aby měla dostatek vláhy u kořenů. Květy ani listy zálivku nepotřebují, jelikož si veškerou výživu berou z kořenů rostliny. Navíc pokud nebudeme zalévat celou rostlinu, vyhneme se napadení rostliny vážnými chorobami, houbami a plísněmi. Odborníci doporučují zalévat zahradu na večer. Půda je večer chladnější, a tak se při zalévání nebude z půdy tolik odpařovat.
Tip číslo tři: Mulčovací směs
Další jednoduchý trik, jak ušetřit peníze za zavlažování, je obsypat kolem rostliny vrstvu mulčovací směsi. Tuto směs můžeme nahradit borovou kůrou, rašelinou nebo kompostem. A čeho tím docílíme? Od rostliny se nebude voda tolik odpařovat a také se po čase z této směsi stane humus, který rostlinu přihnojí. Mimo to se v této půdě začnou více objevovat žížaly a půdní mikroorganismy, které vodu i hnojivo roznesou do hlubších vrstev půdy.
Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/watering/watering-garden.htm