Trava Zelena

Travní osiva

Kostřava červená (Festuca rubra)

Kostřavu červenou najdeme v mnoha přírodních trávníkových plochách na téměř všech typech půdy a různých vlhkostních podmínkách. Kostřava červená relativně pomalu roste v prvním roce výsevu, má velmi jemné jehlicovité listy a je velmi hustá. Daří se jí za různých podmínek, ale je výjimečná svojí tolerancí k suchu a chudším půdním podmínkám. Rozlišujeme tři různé typy kostřavy červené, viz níže.

Kostřava červená výbežkatá (Festuca rubra rubra)

Kostřava červená výběžky je dobře vitální a adaptabilní odrůda. Formováním silných rhizomů je schopná velmi rychle uzavřít prázdné plochy v travní ploše. Snáší extrémní letní teploty lépe než ostatní druhy kostřavy červené. Festuca rubra rubra je rychlejší zapojující odrůda než Festuca rubra trichophylla nebo Festuca rubra Commute a může být použita samostatně nebo společně s ostatními typy kostřavy červené, aby se zajistilo dobré zapojení travního porostu.

Kostřava červená krátkovýbežkatá (Festuca rubra trichophylla)

Kostřava červená krátkovýbežkatá má krátké rhizoma, které vyplní prázdné díry v travním porostu, ale v menším rozsahu než kostřavy červené výběžkatých. Hustota porostu je velmi vysoká, což umožňuje dobře snášet nízké sečení porostu. Vysoká odolnost vůči zasolenosti způsobuje, že Kostřava červená krátkovýbežkatá je dobrým komponentem v směsích pro trávy, které se používají na výsadbu v blízkosti silnic a parků, kde je sůl používaná během zimy na posyp silnic a chodníků. Odolnost kostřavy červené krátkovýbežkaté vůči suchu a stínu je vyšší než u ostatních druhů kostřavy červené a proto se jí daří zejména v přímořském mírném klimatickém pásmu.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbený druh ostružiny dá až 30 kilogramů ovoce. Potřebuje slunce a dostatek vody

Kostřava červená trstnatá (Festuca rubra commutata)

Kostřava červená trstnatá nevytváří rhizoma (je to trstnatá tráva) ale má nejvyšší hustotu obrostu ze všech tří typů kostřavy červené. Při používání kostřavy červené trstnaté ve směsích je potřeba přidat výběžkatý typ kostřavy červené, který vytváří rhizoma (nebo lipnice luční), pro lepší vyplnění prázdných míst v trávníku. V chladnějších oblastech je kostřava červená trstnatá důležitou složkou trav, protože je odolnější vůči chladu jako ostatní druhy kostřava črevené. Pro vysokou hustotu porostu je důležitým komponentem ve směsích, u kterých se vyžaduje nízké sekání porostu například u golfových trávníků.

Mohlo by vás zajímat:  Výsev trávníka nebo travní koberec?

Lipnice luční (Poa pratensis)

Lipnice luční je středně vysoká, výběžkatá bylina. Stéblo dorůstá výšky 20–120 cm. Listová pochva je oblá nebo mírně zmáčklá ze stran, jazýčky jsou krátké, uťaté. Ouška chybějí. Obilky jsou malé a ochmýřené. Čepele listů jsou jasně zelené a mírně lesklé. Středem čepele se táhnou dvě světlejší rýžky. Květy v mnohokvětých kláscích jsou na spodní části plev porostlé dlouhými vlákny, které někdy vypadají jako vlákna pavučiny. Ve spleti těchto vláken často zůstávají viset vypadávající obilky. Květenství je jehlancovitá lata, někdy dost dlouhá, jejiž boční ramena jsou drsná. Má mohutný kořenový systém, který se rozprostírá převážně v povrchové vrstvě půdy (do 10 cm). Lipnice luční se plně vyvíjí až třetím nebo čtvrtým rokem. Brzy na jaře obrůstá a začíná kvést. Kvete od května do začátku srpna.

Jílek vytrvalý

Jílek vytrvalý je nejrychleji zakládajícím travním druhům ze všech druhů používaných k zakládání trávníku. Daří se mu v mírných klimatických podmínkách, ale dobře snáší i teploty pod minus 16-18 ° C bez sněhové přikrývky. Pokud je trávník pokrytý sněhem, snáší i nižší teploty. V oblastech mírného pásma má jílek vytrvalý opravdu vysokou životnost. Může se používat ve většině půdních typů kromě velmi vlhkých půd. Jílek vytrvalý má odrůdy rané, středně rané a pozdní. Pozdní typy jsou zpravidla kvalitnější při nižší intenzitě využití, protože nárůst stonků uprostřed léta je slabší. Kromě jedné výjimky, všechny travnaté typy jsou diploidy, ale DLF – Trifolium má jednu tetraploidnú odrůdu s vypěstovanou tolerancí na stresové faktory jako jsou sucho a nemoci. Odrůdovou charakteristikou jílku vytrvalého je velmi vysoká odolnost vůči sešlapávání resp. zátěži, díky rychlému nárůstu odnoží a listů. Pro tyto své výhody je jílek vytrvalý podstatnou složkou ve směsích určených pro sportovní účely.

Mohlo by vás zajímat:  Krásný trávník se bez pravidelného hnojení neobejde

Kupujte kvalitní travní osiva

Přidat na Seznam.cz