Chicken Soup With Potatoes Buckwheat

Tradiční vývar může chutnat ještě lépe díky několika tajným ingrediencím. Nebojte se polévku přikyselit

Bohatý masový a zeleninový vývar má zlatavou barvu a lákavou vůni. Mezi tradičními pokrmy nemá obdoby a pravidelně se objevuje na titulních stranách jídelních lístků i v luxusních restauracích. Často předchází hlavnímu chodu při slavnostních večeřích. Jak léty prověřený recept ještě vylepšit? Přidejte do něj lžičku octa.

Ocet urychlí proces tvorby želatiny

Vývar mírní příznaky nachlazení, zasytí a zahřeje v chladných dnech. Tradiční vývar ze 17. století se skládal převážně ze zeleniny a masa, ale neobešel se ani bez muškátového oříšku, rozmarýnu a solidní dávky pepře. Postupem času se receptura upravovala a přidával se mimo jiné hřebíček či řepa. Jedno ale zůstalo neměnné – po generace se konzumuje převážně s nudlemi.

Mohlo by vás zajímat:  Pěstování květin na balkoně nemusí stát majlant, a přece může být plný krásných rostlin

Přidání octa do vývaru se může na první pohled zdát jako zvláštní a neobvyklé. Ukazuje se ale, že už pár kapek stačí k oživení chuti a výraznějšímu aroma. Kyselina octová totiž rozpouští chrupavky a pojivové tkáně nacházející se v kostech, které se do vývaru přidávají. To urychluje proces tvorby želatiny a zvýraznění masové chuti. Ocet také extrahuje živiny z kostí včetně kolagenu, který je stavebním materiálem kůže, kostí, zubů, cév a očních rohovek.

Zdroj obrázku: Freepik

Čím ještě obohatit vývar?

Na 5 až 8 litrů vývaru stačí jedna lžička octa. S množstvím to nepřehánějte, přebytek by mohl chuti naopak uškodit. Nejlepší je přidávat ho po kapkách během vaření a postupně ochutnávat. Na druhu octa nezáleží, sáhnout můžete po vinném, jablečném i lihovém. Fungovat bude i balzamikový, který zvýrazní barvu.

Mohlo by vás zajímat:  Skladujte brambory během zimy správně. Jinak ztratí chuť, mohou být dokonce jedovaté

Do vývaru dále můžete přidat kari koření, které zvýrazní chuť a hřejivé vlastnosti. Nahradit ho můžete i kurkumou, pepřem, chilli, skořicí, zázvorem či anýzem. Kari lístky se mylně spojují se stejnojmenným kořením, jsou to však ve skutečnosti listy keře pocházejícího z jižní a východní Asie. Mají citronovou chuť, která vývaru rovněž prospěje. Do vývaru lze přidat i nakrájené jablko, které mu propůjčí sladkokyselou chuť.

Zdroj: https://www.emetabolic.com/locations/centers/springfield/blog/eat-well/add_apple_cider_vinegar_to_your_bone_broth/
Přidat na Seznam.cz