Tlustice

Tlustice vnese do každého domova trochu štěstí a ještě něco navíc

Tlustice vejčitá, nazývaná také jako strom štěstí, patří mezi oblíbené sukulentní pokojové rostliny. Kdysi se věřilo, že kdo má tuto rostlinu doma, tomu přinese štěstí a peníze. Dnes ji pěstujeme především kvůli jejímu vzhledu, který ozdobí každý interiér. Málokdo však ví, že tlustice má i léčivé vlastnosti. V našem článku se dočtete, jak o strom štěstí pečovat a s jakými nemocemi vám může pomoci.

Strom štěstí

Tlustice neboli strom štěstí je ideální rostlinou pro pěstování v interiérech. Jako většina sukulentů má silné, tmavě zelené, hladké listy, které se někdy zbarvují do červena. Starší rostliny v zimě produkují malé květy ve tvaru hvězdy, které jsou obvykle bílé nebo růžové a dodávají domovu trochu zimní atmosféry.

Mohlo by vás zajímat:  Vyspěte se konečně dobře. Váš klidný spánek pohlídá kapradina v ložnici
Zdroj obrázku: Freepik

Základy péče

Ačkoli tato rostlina miluje spoustu světla a bude šťastně růst na slunném parapetu, dařit se jí bude i v místnosti bez oken (za předpokladu, že má alespoň umělé světlo), což je často ideální pro umístění v suterénu. Zalévejte ji mírně na jaře, v létě a na podzim, když aktivně roste. Půdu nechte mezi jednotlivým zaléváním vyschnout.

Jelikož tlustice roste velmi hustě, vyberte si pro její pěstování těžký květináč, abyste se vyhnuli nehodám s padajícími květinami. Upřednostňuje dobře odvodněnou půdu, která je z 50 % hrubá, písčitá smíchaná s hlínou. Rostlinu udržujte při pokojové teplotě, která je ideálně mezi 15,5 až 24 °C.

Mohlo by vás zajímat:  Orchidej se žloutnoucími listy zachrání přesazení a skořice
Zdroj obrázku: Freepik

Jaké jsou léčivé účinky stromu štěstí?

Jak už bylo řečeno výše, strom štěstí není jen ozdobou interiéru, ale má také mnohočetné léčivé účinky. Tato rostlina se v lidovém léčitelství využívá díky jejím protizánětlivým, antivirovým a antibakteriálním vlastnostem. Pomoci může při následujících potížích:

  • Poranění pokožky a řezné rány: Šťáva z listů léčí ranky a řezné rány a také rozpouští abscesy. Šťávu z několika listů naneste na postiženou oblast pokožky a upevněte obvazem. Obvaz měňte každé 2 až 3 hodiny.
  • Opary: Stačí každých 30 minut nanést na opar trochu šťávy.
  • Bolest v krku: Vezměte 10 lístků a extrahujte z nich šťávu, smíchejte ji s 200 ml teplé vody a vzniklou směs kloktejte každé 3–4 hodiny.
Zdroj: https://www.thespruce.com/crasslua-1402868
Přidat na Seznam.cz