Tisy jsou ozdobou zahrady po celý rok. Nejsou náročné a hodí se nejen do živých plotů
Všude samé túje? Běžnému pozorovateli se může zdát, že v tuzemsku jsou živé ploty jen a pouze z tújí. Není tomu tak a trendem posledních let je změna. K zakládání živých plotů se používají listnaté stromky a různé druhy keřů, ale pozadu nezůstávají ani různé druhy jehličnanů, například tisy. Stálezelené jehličnany lahodí oku v průběhu celého roku a nevadí jim sluneční paprsky, ale ani stinné stanoviště. Tisy jsou ideální z mnoha důvodů, ale je třeba mít se na pozoru. Čím je tis ojedinělý a proč si zaslouží být na zahradě?
Nenáročný jehličnan pro živý plot
Při zakládání živého plotu je potřeba si ujasnit výběr rostliny. Nesmí být příliš náročná na péči, současně musí splňovat požadavek na ochranu pozemku před zraky cizích lidí a sousedů. To jsou důvody, pro které pěstitelé často volili túje, které nepotřebují ke svému růstu takřka nic. Nejinak je tomu u dalšího jehličnanu, který je netradiční svým vzhledem, k tomu má mnoho zvláštních vlastností. Řeč je o tisu červeném nebo také tisu obecném, který patří mezi chráněné rostliny. Jeho dřevo patří mezi nejtěžší vůbec a v minulosti se z něj vyráběly zbraně.
Pomalý růst jako výhoda
Tisy se vyskytují jako stromky nebo keře. Jedná se o zcela nenáročnou rostlinu, která vypadá velmi zajímavě. Někomu sice může vadit, že roste poměrně pomalu, ale na druhou stranu nepotřebuje takřka žádné ošetření. Navíc vypadá velmi zajímavě, proto se může tisů využít jako solitérních ozdob. Z odrůd se doporučují použít exempláře, jako jsou:
- David,
- Fastigiata,
- Fastigiata Robusta,
- Fastigiata Aurea.
Mrazuvzdorné a odolné vůči znečištění
Pro jaké další důvody sáhnout po tisech? Jsou pěkně rostlé a dělají radost po celý rok, k tomu velmi dobře odolávají mrazům. Neškodí jim ani smog nebo znečištěný vzduch, proto mohou být zasazeny směrem do ulice. Mladé sazenice rostou o dva až tři centimetry ročně, starší exempláře až o 20 centimetrů. Tisy jsou dlouhověké a velmi vhodné pro použití na menších pozemcích, snadno se udržují a stříhají na jaře nebo na konci srpna. Jednou z nevýhod je jejich jedovatost, proto je třeba dávat pozor na malé děti a domácí mazlíčky.
Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-taxus-baccata-yew/