Green Leaves Sorrel Garden Spring Day

Šťovíkovou polévku by měl ochutnat každý, kdo bojuje s nachlazením nebo akné

Polévka se šťovíkem je sezónní záležitostí. Připravuje se na jaře a v létě, kdy je nejvhodnější období pro sběr této byliny. Díky kyselosti šťovíku dodá tato rostlina pokrmům lahodou vůni a podtrhne jejich chuť. Listy této rostliny navíc obsahují velké množství draslíku i vitamínu C. Takže se šťovík doporučuje lidem, kteří trpí opakovanými infekcemi dýchacích cest, a také lidem bojujícím s akné. Co ještě o šťovíku nevíte?

Jaké blahodárné látky obsahuje polévka ze šťovíku?

Tato polévka se často připravuje hlavně v Polsku, kde se její každoroční příprava stala pro mnoho rodin prakticky tradicí. Šťovík je totiž zdrojem velkého množství vitamínů a minerálů. Je bohatý také na kyselinu listovou, která má velký význam pro těhotné ženy.

Mohlo by vás zajímat:  Jak vyladit svou terasu k dokonalosti? Osvědčené tipy zaberou vždy

Kyselina šťavelová

Šťovík je známý svou kyselou chutí. Je to hlavně díky velkému obsahu kyseliny šťavelové. Tato kyselina je nebezpečná pro lidi trpící ledvinovými problémy. Tato kyselina se totiž v těle snadno spojuje s vápníkem a vytváří tak usazeniny oxalátu vápenatého. Jejich ukládání pak způsobuje ledvinové kameny, někdy i urolitiázu. Tato kyselina velmi škodí i pacientům s revmatismem a lidem s problémy s trávicí soustavou. V extrémních případech se u některých lidí může objevit otrava touto kyselinou. Ta se vyznačuje zvracením, průjmem, křečemi a v krajních případech i vysokou horečkou.

Mohlo by vás zajímat:  Co je to žížalí čaj, čeho se dělá a jak přesně může prospět vaší zahradě
Zdroj obrázku: Freepik

Recept na tuto polévku

Tradiční šťovíková polévka se kromě šťovíku míchá se zeleninovou polévkou. Příprava je velmi jednoduchá, postačí vám tyto ingredience:

  • 2 l vody,
  • 500 g vepřových žeber,
  • Zelenina – 2 mrkve, 1 petržel, kousek pórku a celeru,
  • 1 cibule,
  • 2 bobkové listy,
  • 2 kuličky nového koření,
  • 300 g šťovíku,
  • 250 g smetany (12 %),
  • 1 lžička mouky.

Z ingrediencí vytvořte vývar. Nejdříve zavařte maso, poté přidejte zeleninu a šťovík až jako poslední. Ten nakrájejte nadrobno. Ze smetany a mouky vytvořte kašičku, kterou polévku zahustíte. Polévka se doporučuje podávat s vajíčkem, krutony nebo bramborami.

Zdroj: https://www.greatbritishchefs.com/recipes/sorrel-soup-recipe
Přidat na Seznam.cz