Citron1

Šťavnatý citron je vynikající nejen v kuchyni. Jeho účinky využije každá šikovná hospodyňka

Citron je známý hlavně jako doplněk do čaje, ale použít ho můžete do domácích prostředků na pokožku nebo pomůže, pokud jste nachlazení. Využít ho ale můžete i jinak, usnadní úklid v domácnosti nebo si z něj uděláte repelent proti hmyzu. Díky našim tipům už nebudete přemýšlet, co udělat s nadbytkem citronu. A využijete i jeho slupku.

Citron je skvělý čistič, a to nejen na okna

Citron stačí oloupat, nakapat šťávu do 150 ml octa a nechat přes noc působit. Ráno přidejte ještě 150 ml vody, směs dejte do rozprašovače a použijte jako přírodní čisticí prostředek. Díky němu se vám budou lesknout nejen okna, ale utřete s ním také prach nebo kuchyňskou linku. Vyčistíte také krájecí prkénko. Jestli vám nejde dolů červená řepa nebo jiné suroviny, které barví, stačí desku potřít citronem a solí, nechat 10–15 minut působit a opláchnout ji. Postup můžete v případě potřeby opakovat.

Mohlo by vás zajímat:  Pivo je výborné hnojivo, které posílí především listy rostlin
Zdroj obrázku: Freepik

Citron umí také účinně bělit, stačí zašedlé záclony nebo ubrusy namočit před samotným praním do citronové šťávy a prášku do pečiva. Nechte působit půl hodiny a následně prádlo vyperte obvyklým způsobem. Pomůže také nehtům, které oživí a které získají znovu sílu. Do teplé vody přidejte pár kapek citronu a namočte do ní ruce.

Citronem proti pihám a zápachu z bot

Citron pomůže zesvětlit pihy nebo skvrny. Stačí ho rozpůlit a vetřít opatrnými pohyby do obličeje. Hodí se také k pokrmům, které budete jíst rukama. Teplá voda s citronem slouží k opláchnutí rukou, navíc nebudou mastné. Osvěží také ledničku. Houbičku namočte do citronové šťávy a otřete police v chladničce. Můžete ho také použít jako osvěžovač pračky.

Mohlo by vás zajímat:  Nedostatek vody je reálná hrozba. Každý přitom může začít u sebe a vodou šetřit
Zdroj obrázku: Freepik

Citronovou kůru vložte do bot, které nepříjemně zapáchají. Přes noc do sebe absorbuje zápach a ráno v botách vyměňte vložku za novou. Budou jako nové. Citron umí skvěle vyčistit nerez. Společně s práškem do pečiva dokáže věci z nerezové oceli udržet lesklé.

Zdroj: https://www.wideopeneats.com/household-uses-lemons-youve-never-heard/
Přidat na Seznam.cz