Begonie

Stále rozkvetlý balkon díky úžasným begoniím, potrpí si na časté zálivce a hnojení

Begonie jsou u nás velmi populární díky svým skvělým vlastnostem. V závislosti na odrůdě mohou begonie kvést od jara až do pozdního podzimu. Kromě toho jsou odolné vůči chorobám a škůdcům. Jsou ideální na balkony a terasy, jelikož mohou být dobře pěstovány v truhlících. Také se hodí k vytvoření pestrobarevných kompozic. Begonie dělíme podle odrůdy na nízké (dorůstají až 30 cm), vysoké (až 50 cm) a révy (vhodné na balkony). Jejich další výhodou je, že odpuzují hlemýždě. Jak pěstovat begonie tak, aby dobře rostly a hojně kvetly? 

Co jsou to begonie?

Begonie jsou stále kvetoucí květiny dosahující výšky až 50 cm. Zaujmou svými výraznými lesklými listy, které mohou být zelené, červené a hnědé. Květy se barví do bílé, růžové nebo červené. Rostlina potřebuje slunné místo, stejně jako úrodnou půdu s mírně kyselým pH. Špatně snáší sucho a její substrát by měl být neustále mírně vlhký.

Mohlo by vás zajímat:  I trávník potřebuje správnou péči, aby se na jaře opět zazelenal
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Begonie převislá

Právě tato odrůda se těší v posledních letech velké oblibě. Její převislá část je až půl metru dlouhá. Tato odrůda je velmi pěstována na balkónech, ale dařit se jí bude všude, kde není na přímém slunečním světle. Ideální jsou pro ni také samozavlažovací systémy, jelikož patří mezi „žíznivé“ rostliny. 

Pěstování

Rostlinky sázejte v únoru až březnu, umístěte je na světlé místo s teplotou okolo 20 °C a udržujte půdu vlhkou. V polovině května přesaďte rostlinky ven. Begonie kvetou až do podzimu, kdy mohou být rozmnoženy řízkováním či semeny. V případě hlíznatých begonií lze rozmnožovat za pomoci hlíz, které se rozříznou na polovinu tak, aby každá část měla své vlastní kořeny a výhonky. Hlízy zasaďte tak, aby vrcholek vyčníval nad půdu, řez zasypejte sírou či uhlím. 

Mohlo by vás zajímat:  Jak správně pěstovat Fuchsie

Hnojení

Aby begonie hojně kvetly, od jara do podzimu by měly být pravidelně každé 2–3 týdny vyživovány. Nejlepší jsou přípravky bohaté na fosfor, pro druhy typické dekorativními listy jsou důležitá hnojiva bohatá na dusík. Když begonie zaléváte, dejte pozor, abyste nepokropili jejich listy a květy – to je běžná příčina skvrn a zabarvení.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Přezimování

Se zaléváním přestaňte koncem září. Když hlízy vyschnou, vyjměte je a uskladněte. Skladování by mělo být v suchých a studených místech, ideálně každou hlízu zvlášť zabalte. Skladujete-li větší množství, přezimujte begonie v bedničce, zasypané pilinami či rašelinou. Pro uložení je vhodný sklep nebo místnosti, v nichž se teplota pohybuje v rozmezí 2–15 °C.

Přidat na Seznam.cz