Správný postup při vytahování klíštěte sníží riziko nákazy
Už od brzkého jara se vám může po návštěvě přírody nebo parku stát, že na svém těle objevíte zakousnuté klíště. Nejčastěji se klíšťata zakusují do oblasti břicha, hrudníku, třísel, pod koleny či lokty. Po každé procházce se důkladně prohlédněte. Obecně platí pravidlo, že čím déle na sobě klíště máte, tím větší hrozí riziko nákazy. Se správným postupem se zbavíte klíštěte a snížíte přenos nákazy na minimum.
Vytáhněte klíště bez zbytečných obav
Existuje mnoho teorií, jak klíště správně vytáhnout. Ze všeho nejdůležitější je nepanikařit. Obavy nejsou namístě, pokud na sobě klíště najdete v krátkém čase. Samozřejmě může přenášet nejrůznější nemoci, ale nutně ještě neznamená, že právě vaše klíště je infikované.
Jednejte rychle. Pro vytažení použijte pinzetu. Klíště za žádných okolností nevyndávejte holýma rukama. Raději použijte ubrousek nebo kapesník, jinak hrozí přenos virů a bakterií.
Klíště uchopte co nejblíže ke kůži. Nebudou se z něj uvolňovat tělní tekutiny a nerozmáčknete jej. Vyndávejte ho ve svislé poloze. Nekruťte s ním. Místo po vyndání důkladně vydezinfikujte a alespoň dva týdny pravidelně sledujte. Objeví-li se v okolí zarudnutí, neodkládejte návštěvu lékaře. Může se totiž jednat o lymskou boreliózu. Pokud místo dlouhodobě bolí, váš zdravotní stav také doporučujeme konzultovat s lékařem.
Co s klíštětem?
Vyndané klíště zabalte do papírového kapesníku a spláchněte jej do záchodu. Máte-li obavu, že je klíště infikované, pak jej vložte do igelitového pytlíku a odešlete do specializované laboratoře. Máte-li podezření na přenos infekce, v lékárně si můžete zakoupit domácí testy na boreliózu.
Co když není klíště vytažené správně?
Někdy se stane, že se klíště nepodaří vytáhnout celé. Nejčastěji se jedná o hlavu. Pokuste se zbytky klíštěte vytáhnout pinzetou, ale ne za každou cenu. Pokud se vám nepodaří části vyndat, nechte kůži zahojit. Po nějaké době cizí kousek z těla odpadne samovolně.
Zdroj: https://www.cdc.gov/ticks/removing_a_tick.html