Young Pretty Woman Home

Správná zálivka je pro pokojové rostliny klíčová. Každá květina potřebuje individuální přístup

Co je nejdůležitější v péči o hrnkové rostliny v interiéru? Bezpochyby zálivka, protože bez ní se pokojovky na rozdíl od venkovních rostlin neobejdou. A řeknete si, zalévat přece umí každý. Ano i ne, při zalévání totiž pěstitelé opakují stále stejné chyby, které mohou vést k rozvoji plísňových onemocnění rostlin nebo k hnilobě. Jak rostliny zalévat, aby krásně rostly? Jaká musí být frekvence zalévání a jakým způsobem se zálivka provádí?

Vždy podle jednotlivých druhů

Lidé se domnívají, že existuje nějaké univerzální pravidlo, které určuje, kdy se musí rostliny v interiéru zalévat. Žádné takové není, vždy záleží na jednotlivých rostlinných druzích a také podmínkách panujících v místnosti. Každopádně se musí zalévat pravidelně a vždy jen tolik, kolik je potřeba, protože nadbytek vody může vést k úhynu rostliny. Vhodnější je pak podle odborníků zalévat jednou a vydatně než po troškách a často. Jednou z možností je zalít rostlinu až po okraj a počkat, až se přebytečná voda objeví v misce pod květníkem, z té se následně slije do konve. Test prstem do zeminy pak prozradí, kdy opětovně zalévat.

Mohlo by vás zajímat:  Vánoční hvězda vytvoří tu pravou sváteční atmosféru. Při správné péči bude ozdobou po dlouhé týdny
Zdroj obrázku: Freepik

Možnosti zalévání

Zmíněná metoda doplnění vody shora patří mezi nejčastější, které se využívají pro hrnkové rostliny. Pro zalévání se používá konev, přičemž je důležité po chvíli slít nadbytečnou vodu, aby kořeny nehnily. U některých druhů rostlin je potřeba ale zalévat rostliny spodem, kdy si kořeny natáhnou dostatek vlhkosti samy. Neméně oblíbenou možností, která je vhodná pro africké fialky nebo azalky, je ponor do nádoby s vodou. Rostlina se nechá asi 15 minut napájet ve vodě a následně se nechá odkapat od přebytečné vody.

Mohlo by vás zajímat:  Dřevěný popel je vhodným hnojivem pro stromy, keře nebo ovoce

V ranních nebo večerních hodinách

Důležité je sledovat neustále stav substrátu, kdy lze provést test suchosti ponořením prstu do zeminy asi do hloubky 3 centimetrů. Neméně podstatná je doba, kdy se zalévá. Nejvhodnější je čas při ranním rozbřesku nebo naopak při západu slunce, byť se odborníci shodují, že ideální je ráno, protože tím získá rostlina sílu na fotosyntézu během dne. A jakou vodou zalévat? Optimální je dešťovka, případně se může použít voda z kohoutku, která je odstátá přes noc nebo převařená.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-water-house-plants/
Přidat na Seznam.cz