Škůdce ze zahrady vyženou samotné rostliny. Některé bylinky nebo keře jsou nadmíru užitečné
Téměř každý, kdo má zahradu, každý rok bojuje se škůdci, kteří se snadno objeví na jeho zahradě. Není to bohužel pouze hmyz nebo slimáci, ale existuje mnoho druhů škůdců, kteří ničí květiny, plody rostlin i samotnou půdu. Abyste se jich zbavili, většinou sáhnete po chemikáliích. Ty ale nejsou vhodné pro životní prostředí ani pro člověka samotného.
Můžete na záhon vysadit rostliny, které pomohou
Oblíbeným pomocníkem k hubení škůdců je levandule. Je to bylinka, která se využívá k výrobě domácí kosmetiky, můžete ji také sušit a použít jako ochranu proti šatním molům. Má ráda slunná místa, působí skvěle proti mravencům a mšicím. Měsíček lékařský je další rostlina, která účinně odežene škůdce. Jedná se o jednoletou rostlinu, ale rychle se šíří. Také se používá v kosmetice, ale hodí se i na zahradu.
Máta peprná je skvělou bylinkou, kterou využijete nejen v kuchyni, ale také na zahradě. Pěstovat ji můžete doma v květináči, její vlastnosti pro člověka jsou notoricky známé. Čerstvé listy se hodí do letních salátů nebo alkoholických nápojů. Na zahradě s její pomocí odstrašíte například mnohonožky, které se jen tak nevzdávají – okusují stonky i kořeny rostlin.
Vysaďte si rostliny, ze kterých budete mít užitek
Šalvěj lékařská se používá především v sušené formě, ale můžete si vyrobit také aromatický nálev. Pokud ji budete používat na svou pokožku, zbavíte se akné a také urychlíte hojení ran. Šalvěj se bude hodit například k mrkvi, zelí nebo fazolím. Obsahuje éterické oleje, které odpudí nejen slimáky, ale také mšice a svilušky.
Bezinka patří mezi keře, které jsou v našich podmínkách velmi oblíbené. Květenství a také plody bezinky mají skvělé vlastnosti a využívají se v moderní fytoterapii. Bez kvete bohatě, ale v našich zahradách se tak často nevyskytuje. Pokud ho ale vysadíte mezi ovocné stromy, odradíte tím hmyz, který ohrožuje švestky nebo jabloně.
Zdroj: https://www.farmersalmanac.com/what-to-plant-to-keep-bugs-away-24734