Lyme Borreliosis Disease Encephalitis Virus Infectious Dermacentor Tick Arachnid Parasite Macro Encephalitis Infected Tick Insect Green Grass Sunshine Summer

Sezóna klíšťat se blíží. Správné vytáhnutí klíštěte předejde nákaze

Sezóna klíšťat se nezadržitelně blíží a opatrnost je tak na místě. Jak ale tito malí paraziti fungují, kde se jim na člověku nejlépe daří a jak se jich správně zbavit, vám poradí právě tento článek.

Kde a kdy je namístě zvýšená opatrnost

Aktivní sezóna klíšťat je poměrně dlouhá. Začíná na přelomu března a dubna a končí mezi říjnem a listopadem. Ne po celé toto období je ale jejich činnost stejná. Nejvíce rizikové je období května a června a poté období v září. Tento fakt je samozřejmě ovlivněn okolními podmínkami, jako je teplota, vlhkost a podobně. O aktivitě či případném přemnožení klíšťat pravidelně informují zpravodajské kanály.

Mohlo by vás zajímat:  Strávit některé jídlo trvá žaludku i 30 hodin! Lehčí stravu tělo rozhodně ocení

Z hlediska denní doby jsou pak nejaktivnější ráno a večer

A kde si na klíšťata opravdu dávat pozor? Na tuto otázku je bohužel v podstatě nemožné odpovědět. Jejich nejoblíbenějším prostředím jsou suché, vysoké traviny, nejčastěji ve smíšeném lese nebo na hranici listnatého a jehličnatého lesa. To ale neznamená, že se klíště nevyskytuje u vás na zahradě, v městském parku nebo i u vás doma. Proto je dobré dodržovat určitá preventivní opatření a provádět pravidelnou kontrolu.

Zdroj obrázku: Freepik

Kde klíště na člověku hledat

Klíště přirozeně vyhledává místa, kde se nejlépe nakrmí. Proto je nejvíce ohrožena tenká pokožka s vysokou úrovní prokrvení. Sem patří zadní strana kolene, intimní partie, hranice vlasů, podpaží, přední strana lokte či kotníky. Klíště můžete lokalizovat i podle svědění či pupínku podobnému tomu od komára.

Mohlo by vás zajímat:  Síla čisté přírody připraví organismus na všechny výzvy. Březová voda je zázrak dostupný každému

Jak klíště správně vytáhnout

Odstranění klíštěte provádějte vždy speciální pinzetou za přítomnosti dezinfekce. Pouze tímto způsobem snížíte riziko nákazy. V žádném případě se nesnažte parazita tzv. vykroutit či udusit pomocí krémů. Obranným reflexem by klíště vyvrátilo obsah žaludku do rány, což by vás později mohlo ohrozit. Po vytažení a zbavení se klíštěte ránu nějakou dobu pozorujte. V případě jakéhokoli podezření vyhledejte lékaře.

Zdroj: https://www.cdc.gov/ticks/removing_a_tick.html
Přidat na Seznam.cz