Close Up Photo Thuja Bush Summer Season Selective Focus Copy Space

Schnoucí túji lze zachránit dostatkem vody a doplněním základních živin

Túje za svou popularitu vděčí svému jedinečnému vzhledu. Lidé si ji vybírají hlavně do živého plotu. Mnohdy se však stane, že túje začnou chřadnout, a skončí to často i pokácením stromku. Tím v plotě vznikne díra, což si určitě nepřeje žádný zahradník. Zabraňte tomu ještě dříve, než budete muset takto radikálně jednat.

Královna živého plotu

Túje je nepochybně královnou zahrad a nádvoří. Perfektně ladí s jinými rostlinami a není při kultivaci náročná. Kromě toho dobře toleruje drsné povětrnostní podmínky a má rychlé regenerační vlastnosti. Chřadnoucí stav má na svědomí hlavně nesprávná péče, ale může to být i následek nemoci nebo útoku škůdců.

Mohlo by vás zajímat:  Drenážní vrstva udrží domácí rostliny v kondici, materiálu se meze nekladou

Naštěstí pokud si všimneme zhoršujícího se stavu túje, nemusíme hned zoufat, protože ji stále můžeme zachránit. Za ztrátu barvy může mnohokrát nedostatek půdních makro- a mikroelementů. Pokud rostlina nemůže přijímat živiny správně a chybí jí hořčík a železo, hladina vyrobeného chlorofylu klesá, v důsledku čehož začne rychle opadávat a následně může i zahynout. Dopřejte jí mírně kyselý substrát s pH mezi 5,5 až 6,5.

Zdroj obrázku: Freepik

Záchrana rostliny

Pokud túje zežloutne, jako první změřte pH půdy. Rostlině můžete přinést úlevu listovými hnojivy, která se používají i při nedostatku železa a hořčíku. V zahradních obchodech vám s tímto problémem zaručeně pomohou a doporučí vám vhodné prostředky. I když túje dobře toleruje obtížné povětrnostní podmínky, suchá půda může vést k jejímu zvadnutí.

Mohlo by vás zajímat:  K rozkvetlé zahradě pomohou správné trvalky. Jsou nenáročné a lahodit oku dokážou dlouhé měsíce

Ke zhoršení stavu nejčastěji dochází brzy na jaře, což je mimo jiné důsledkem nedostatečného příjmu vody přes kořeny kvůli zamrzlé půdě. Kromě toho rostliny pracují i během studeného větru, což urychluje proces schnutí. V souvislosti s výše uvedeným je mimořádně důležitá příprava túje na zimu, abychom minimalizovali riziko vyschnutí. Z tohoto důvodu by se měla túje na podzim hojně zalít, aby si rostlina uložila co nejvíce vody. Zalévání by mělo pokračovat až do příchodu prvních mrazů.

Zdroj: https://www.mrtreeservices.com/blog/can-brown-arborvitae-be-saved-and-more-care-tips/
Přidat na Seznam.cz