S tímto trikem pokvetou muškáty od jara do podzimu. Stačí počkat týden a použít
Přestože přirozeným prostředím muškátů je severní Afrika, úspěšně se ujaly i u nás. Stala se z nich nejčastější balkonová rostlina, která dlouho těší bujným květenstvím. Jde o poměrně nenáročnou květinu, která díky jednoduché metodě bude kvést ještě mnohem déle. Stačí k tomu doma vyrobené kopřivové hnojivo.
Proč muškáty nekvetou?
Základem správné péče o pelargonie je pravidelné odstraňování suchých listů a výhonků. Díky tomu bude rostlina zdravější a více stimulovaná k tvorbě nových květenství. Rostlina by neměla být na přímém slunci. Poradí si s krátkými obdobími sucha, ale preferuje vlhčí půdu. Uškodit však může i přelití, proto musí mít květináč, ve kterém ji pěstujeme, drenážní otvory.
Když muškáty nekvetou, může to mít mnoho příčin. Mezi nejčastější patří příliš malé nebo příliš velké vystavení slunci, špatná teplota, nesprávné a málo časté hnojení a nepříliš časté zalévání. Kvetení mohou ovlivňovat také choroby, zejména plíseň, která je nejsnáze vidět na listech. Ty jsou pak zakrnělé a žluté. Na vině může být i nedostatek prostoru, muškáty by se od sebe měly sázet ve vzdálenosti alespoň 20 centimetrů.
Jak hnojivo připravit?
Kopřivu spousta lidí považuje jen za nepříjemný a žahavý plevel, který pokrývá pole, louky a zahrady. Na muškáty má ale příznivý účinek, obzvláště pokud ji použijeme jako složku hnojiva. K přípravě budeme potřebovat kilogram čerstvé kopřivy a 10 litrů vody. Kopřivu nasekáme na malé kousky, vhodíme do kbelíku, zalijeme vodou a necháme týden odstát. Kbelík by měl být přikrytý gázou, aby se do něj nedostal hmyz.
Po týdnu až dvou získáme velmi účinné hnojivo, které rostlinám poskytne všechny důležité látky, které potřebují pro zdravý růst. Kromě vápníku, draslíku, dusíku a křemíku obsahuje také hořčík, železo a minerální soli. Nejlepší je hnojivo používat jednou za dva až tři týdny. Tato dávka by měla vystačit na celou dobu kvetení muškátů.
Zdroj: https://homesteadandchill.com/stinging-nettle-fertilizer-tea/