Roztomilá zrzečka se zabydlí i na zahradě, kde si najde svůj strom a potravu
Veverky patří obecně mezi tvorečky, kteří se těší mezi lidmi velké oblibě. Jsou totiž malé, chlupaté a neskutečně roztomilé. Dříve žily hlavně v lesích. Dnes se přizpůsobily svým životním stylem i lidem a čím dál častěji je potkáte v městských parcích a na zahradách domů. Chtěli byste na své zahradě také přivítat jednu zrzundu? Dobře si to rozmyslete, protože v některých zemích je veverka považována i za škodnou zvěř.
Rozšířená a chráněná
Veverka obecná je bohatě rozšířená v mnoha evropských zemích. Její kožíšek nabývá odstínů zářivě červené, oranžové a tmavě hnědé. Patří mezi přísně chráněné druhy. V několika zemích Evropy se také můžeme setkat s její americkou sestrou, veverkou šedou. Tento druh veverky bezpečně poznáte díky:
- silnější tělesné konstituci,
- huňatějšímu ocasu.
Veverky vedou nadzemní životní styl. Ke svému bydlení potřebují zcela nezbytně krajinu plnou stromů. Na zem sestupují hlavně při hledání potravy. Pelíšek si vytváří v opuštěných ptačích hnízdech a prohlubních v kmenech stromů. Svá obydlí staví z mechu a klacíků, ptačího peří a listí. Nezdráhají se jako stavební materiál ani ukrást seno z krmelce nebo klacky z ptačího hnízda. Během jedné sezóny je veverka schopna porodit a odchovat dva až tři vrhy mláďat.
Na čem si ráda pochutná
Veverky patří mezi všežravce, ale svůj jídelníček zakládají zejména na oříšcích, suchých plodech a semínkách. Rády si pochutnají na semenech jehličnanů ukrývajících se v šiškách a na semenech listnatých stromů (javor a dub). Pestrý jídelníček doplňují také ovocem (borůvkami, brusinkami a šípky) a někdy i houbami. Nepohrdnou ani hmyzem, ještěrkami nebo ptačími vajíčky. Tím, že občas sní nějaké vajíčko, ale neohrožují populaci ptactva. Naopak jsou obecně považovány za velmi prospěšné, neboť přispívají k rozšiřování semen stromů. Semínka, která sní, poté vyloučí třeba v jiné části lesa trusem. Díky tomu se mohou rostliny množit a rozšiřovat.