Roztomilá kuna dokáže v domě natropit velkou spoušť. Vyžeňte ji, dokud je čas
Kuna buková patří mezi škůdce, kteří rádi navštěvují a obydlují naše zahrady, garáže nebo půdy. Teplé a suché podkroví je pro ni ideálním úkrytem. Zbavit se jí není tak snadné, jak se zdá. Existuje naštěstí několik metod, které pomohou.
Jak poznat kunu? Velikost kuny bez ocasu dosahuje půl metru. Má hnědé zbavení, ostré drápy a silné tlapky. Umí skvěle šplhat a skákat. Dokonce skočí až 3 metry vysoko.
Jak poznat, že se nastěhovala na půdu?
Nemějte strach, jestliže se kuna nachází na vaší půdě, tak to poznáte velice snadno. Upozorňuje na sebe hlukem a nepořádkem. Je aktivní zejména v noci, takže není těžké odhalit, kdo za podezřelými zvuky stojí.
Kunu je potřeba co nejdříve vypudit z podkroví, než natropí škody, kterých budete litovat. Cena rekonstrukce vás může vyjít draho. A říkáte si, že něco tak roztomilého nemůže přeci napáchat takové škody? Nebuďte naivní, zdání klame, zanechává po sobě:
- zbytky potravy,
- skvrny,
- zničenou izolaci a střešní fólii,
- překousané kabely.
Navíc podle čichu poznáte také, že se nachází nezvaný host u vás doma, protože kromě zbytků jídla za sebou nechává výkaly.
Jak vypudit kunu
Ačkoliv se zdá, že je to snadný úkol, není radno situaci podcenit. Naštěstí existují efektivní způsoby, jak ji vypudit. Kuna má výborný čich, takže se nabízí možnost odpudit ji vůněmi, které ji dráždí. Zkuste použít kočičí nebo psí chlupy, ale nesmíte zapomenout na rukavice, abyste nevmísili mezi chlupy lidský pach, to by vás kuna prohlédla a mělo by to nulový efekt.
Dále se vyplatí kolem domu vysadit mátu, která odpuzuje nejen komáry. Pokud i tohle selže, zkuste nasadit past pomocí pamlsků a zařízení na západku, které brání úniku. Po úspěšném odchytu se vyplatí převézt kunu do lesa a tam ji vypustit. Jako prevenci zajistěte otvory na střechách, aby se kuna nedostala dovnitř, nejlépe ocelovými mřížkami.
Zdroj: https://termpir.eu/en_en/blog/dachy-skosne,165