Ředkvičku můžeme sklízet od jara do podzimu, na skladování ale pozor
Ředkvička je právem považovaná za královnu jarní zeleniny. Je zdrojem vitamínů skupiny B, vitamínu K a C a také betakarotenu, stejně jako kyseliny listové, vápníku, hořčíku, draslíku a zinku. Dokáže snížit krevní tlak a stimuluje chuť k jídlu, čímž zlepšuje fungování trávicího systému. Ředkvička toho ale umí ještě mnohem víc.
Zdravé vlasy i játra
Především zlepšuje fungování jater. Eliminuje pálení žáhy a je vynikajícím doplňkem stravy pro lidi se sníženou imunitou. Obsahuje množství síry, která napomáhá ke zdravému stavu nehtů a vlasů. Navíc ředkvičky obsahují jen velmi málo kalorií. Pozor na jejich konzumaci by si měly dát pouze osoby trpící žaludečními a duodenálními vředy.
Ředkvičky si můžeme v obchodech zakoupit po celý rok, nejlépe ale chutnají na jaře a v létě. Jsou nenáročné na pěstování, takže se jim bude dařit i na zahrádce nebo na okenním parapetu. V záhonku je možné sít ředkvičky od jara do září, v truhlíku za oknem nebo na balkoně se jim bude dařit po celý rok. Jedinou podmínkou je zajistit jim i v zimě dostatek světla.
Přidávejte ji do jídel
Ředkvička po vytažení z hlíny velmi rychle uvadá, je proto vhodné uchovávat ji v chladu. Pak už ji můžete přidávat do salátů nebo s i z ní vyrobit lahodný zeleninový krém. Vše, co na něj potřebujete, je vývar, smetana, ředkvičky i s mladými lístky a vaše oblíbené rostlinné přísady nebo dochucovadla.
Pokud vybíráte ředkvičky v obchodech, dejte pozor, aby byly opravdu zdravé a plné vitamínů. Pokud se na pultech objevují už brzy na jaře, pravděpodobně budou obsahovat dusičnany. Zaměřte se na stav kořene a také na listy. Jejich žluté zbarvení naznačuje příliš velké množství dusičnanů, které mají negativní dopad na zdraví. Ředkvičky musí mít hladký povrch bez známek hniloby. Také by neměly být skladované v obalech bez přístupu kyslíku, protože pak se dusičnany mění na škodlivé dusitany.
Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-radish