Rebarboru zasazenou v září můžeme sklízet už zkraje jara
Chutná skvěle v kompotech i v bublaninách, má totiž úžasný sladkokyselý nádech. Řeč je o rebarboře, což jsou řapíky rostliny, která se nazývá reveň kadeřavá. Rebarbora je naprosto úžasná a každý si ji oblíbí, proto je třeba na podzim myslet na její vysazení na zahradě. Jedná se o rostlinu, která je naprosto nenáročná na péči, přitom se rychle rozrůstá a poskytuje bohatou úrodu. Zasadit se musí na podzim, na jaře už překvapí první sklizní.
Pouze řapíky
Říká se, že se může konzumovat jen do svátku svatého Jana, který připadá na 24. červen. Nemusí jít striktně o tento termín, ale pravdou je, že nejlepších vlastností dosahuje přibližně čtyři až osm týdnů od rozvití prvních listů. Ke konzumaci jsou vhodné pouze řapíky, listy jsou toxické. Po odkvětu se navíc rebarbora nedoporučuje jíst, protože obsahuje příliš kyseliny šťavelové, právě listy ji obsahují od samotného začátku a hrozí otrava.
Podmanivá nakyslá chuť
Řapíky rebarbory se řadí mezi zeleninu, ale v některých zemích se o reveni hovoří jako o ovoci. Každopádně má velmi unikátní kyselou chuť, přidává se do různých dezertů, dortů, buchet, bublanin či kompotů. Může se zavařovat. Vyniká vysokým obsahem vitamínu C, dále obsahuje vitamín E pro krásu a minerály, jako jsou draslík, hořčík nebo železo. Při jejím zpracování se nesmí používat hliníkové nádobí, protože hliník může reagovat s obsaženou kyselinou šťavelovou a sloučeniny hliníku by se následně mohly dostat do připravovaných pokrmů.
Jak se pěstuje reveň kadeřavá
Na co myslet při pěstování reveně? Zejména na umístění, protože potřebuje dostatek prostoru. Rostlina se postupně rozrůstá do širokého okolí, o to více, když má dostatek slunečních paprsků a vody. Sází se v dubnu nebo v květnu, posléze další termín nastává na podzim. Při výsadbě v září nebo v říjnu se může očekávat první úroda hned zjara dalšího roku, kdy vyraší první listy.
Zdroj: https://www.rhs.org.uk/vegetables/rhubarb/grow-your-own