Fresh Cucumbers From Garden Table Summer Garden Top View

Okurky pěstované na balkoně potřebují teplo, výživný substrát a dostatečnou oporu

Jste nuceni kupovat zeleninu jen v obchodě nebo na farmářském trhu, protože nemáte zahradu, na které byste mohli různé druhy pěstovat? Nezoufejte! Stále existuje možnost vlastních výpěstků, například okurkám postačuje i malý balkon. Sklizeň může být poměrně bohatá, stačí jen vědět, jak se pustit do domácího zahradničení. Vlastní okurky pak potěší v zeleninovém salátu i jako obloha na chlebíčcích.

Domácí okurky jsou nejlepší

Ti, co nikdy neochutnali domácí rajčata nebo okurky, vůbec netuší, o co přicházejí. Domácí zelenina omamně voní a delikátně chutná, navíc okurky jemně křupají, což se o těch kupovaných rozhodně nedá říci. Okurky se pěstují běžně na záhonech, ale existuje i možnost pěstování v pytlích nebo nádobách na balkoně či terase. Čím začít? Rozhodně výsevem okurek, které se předpěstovávají v interiéru při pokojové teplotě asi v polovině dubna. Sazenice se následně přesazují do patřičných nádob, s prvními teplými dny se postupně otužují.

Mohlo by vás zajímat:  Správně skladovaná zelenina vydrží déle čerstvá
Zdroj obrázku: Freepik

Pozor na mráz

Rostliny je nutné vždy na noc přesunout do místnosti, protože jsou velmi citlivé na nízké teploty a mráz. Až ve druhé polovině května se mohou na stálo přesunout ven. Další variantou je pěstování přímo do země, kdy se v polovině května vysévají semínka do substrátu. Plody pak lze očekávat asi s měsíčním zpožděním. Okurkám vyhovuje slunné stanoviště, v letních vedrech upřednostňují spíše stín.

Substrát s humusem

Čím ještě podpořit růst okurek? Samozřejmě vhodným substrátem, který musí obsahovat dostatek živin, vhodné je též přidat humus. Každá z rostlin potřebuje přibližně deset litrů zeminy, přičemž se nesmí zapomínat též na bohatou zálivku a hnojení. Kromě humusu dobře poslouží domácí hnojivo z banánových slupek. Nezbytné je rovněž pořízení podpěr, poslouží dobře obyčejné tyčky, taktéž balkonové zábradlí nebo dekorativní mříže. Výhonky je možné jemně přivázat k opoře pomocí tenké šňůrky nebo provázku.

Zdroj: https://www.almanac.com/plant/cucumbers
Přidat na Seznam.cz