Rajčata potřebují chránit před plísněmi a hned několika druhy škůdců
To by se to pěstovalo, kdyby nebyly užitkové rostliny napadávány nebezpečnými škůdci nebo nemocemi. Bohužel se to týká také rajčat. Stačí, aby bylo pár dnů nevhodné počasí, kdy hodně prší, a hned se na nich objeví plísně. Je proto třeba rostlinám věnovat vhodnou péči, abyste se dočkali bohaté úrody.
Jak bojovat s plísní bramborovou
K rozvoji plísně bramborové na rajčatech přispívá vlhké počasí a zalévání na listy. Bohužel během krátkého času dokáže zlikvidovat celou úrodu. Projevuje se i na zelených plodech, na kterých se objevují nepravidelné zelenohnědé skvrny pronikající hluboko do rajčat. Ochrana před touto plísní spočívá v zabránění dlouhotrvající vlhkosti.
Jak se zbavit mšic a svilušek na rajčatech
Kromě plísní mohou rajčata trpět i na škůdce v podobě mšic, svilušek, třásněnek či slimáků. Když rostlinu napadnou mšice, způsobují deformaci stonku, znečišťují plody vylučovanými šťávami a přenášejí i virové choroby. Na mšice účinně funguje postřik, který je třeba aplikovat od června do září.
Rajčata mohou být napadena i sviluškami, jež na spodní straně listů vytvářejí jemné pavučinky. Rostliny kvůli nim tvoří plody pomaleji a mohou i předčasně hynout. Postřikem je nutné rajčata ošetřit hned, jak se problém se sviluškami objeví.
Makadlovka (Tuta absoluta)
I u nás se můžete setkat s novým škůdcem rajčat, kterým je makadlovka. Jedná se o zavlečeného motýla, jehož housenky ničí rostliny i plody. Jeho domovinou je Jižní Amerika. Housenky mají zelenou až světle růžovou barvu a jsou dlouhé asi 8 mm. Přirozeného predátora tu nemají.
Lze proti nim použít preparáty na biologické bázi i chemickou ochranu. Po sklizni se doporučuje důsledně odstranit všechny zbytky rostlin. Odborníci dále doporučují likvidovat i přepravní obaly od kupovaných rajčat ze supermarketů.
Zdroj: https://www.agric.wa.gov.au/control-methods/tomato-pests